Skwer przy Garbarach przechodzi metamorfozę. Historyczne miejsce odzyska dawny blask

3 godzin temu

Skwer znajduje się na obszarze dawnej osady św. Gotarda, jednego z najstarszych punktów osadniczych w Poznaniu. Miejsce to pamięta początki lokacyjnego miasta i objęte jest ochroną konserwatorską. Z tego względu przebieg prac nadzorowany jest przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Planowane zmiany obejmują nowe nasadzenia: pojawią się m.in. cisy, a teren dawnego wirydarza zostanie pokryty świeżą trawą. Na skwerze wytyczone zostaną alejki wykonane z naturalnych materiałów, a całość uzupełni mała architektura: ławki i kosze na śmieci. W ramach porządkowania przestrzeni zaplanowano także rewaloryzację pozostałości dawnych murów klasztornych.

Miejsce to, choć dziś niepozorne, ma ogromne znaczenie historyczne. Osada św. Gotarda była ważnym punktem na szlaku handlowym biegnącym z zachodniej Europy na Ruś. To tu w XII wieku powstała świątynia pod wezwaniem św. Gotarda, a w 1244 roku książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny sprowadzili dominikanów, przygotowując w ten sposób grunt pod lokację miasta.

W 1253 roku, wraz z nadaniem Poznaniowi praw miejskich, teren osady św. Gotarda znalazł się w obrębie murów nowo powstałego miasta. Przez wieki funkcjonował tu klasztor dominikański, którego ślady, choć częściowo zatarte, są wciąż obecne w przestrzeni miejskiej.

Rewitalizacja skweru to nie tylko uporządkowanie zaniedbanego fragmentu centrum, ale również szansa na przywrócenie znaczenia miejscu, które stanowi kolebkę miejskiej tożsamości Poznania. Osoby zainteresowane historią osady św. Gotarda mogą sięgnąć po publikację „Osada Świętego Gotarda w Poznaniu. Historia i dziedzictwo”, dostępną w ofercie Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Idź do oryginalnego materiału