Śladami najstarszych chałup

2 dni temu

We wtorek (17 grudnia) w Muzeum-Zespole Synagogalnym we Włodawie odbyło się podsumowanie projektu „Od chałupy do chałupy – szlakiem drewnianej architektury Polesia Zachodniego“. Dzięki niemu powstała wirtualna mapa drewnianej wsi powiatu włodawskiego oraz aplikacja mobilna z czterema szlakami turystycznymi.

Projekt realizowany przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie w latach 2022 – 2024 był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna. Koordynatorki: Gintare Dąbrovska i Julita Fajks-Mitkowska podzieliły go na cztery etapy. Pierwszy to „Badania nad architekturą drewnianą wsi”, który polegał na inwentaryzacji niemal 300 budynków mieszkalnych, około 20 budynków gospodarczych znajdujących się na terenie powiatu włodawskiego. Celem kolejnego etapu pod nazwą „Szlakiem architektury drewnianej Polesia Zachodniego” było opracowanie i wytyczenie szlaku najstarszych zabytków drewnianej zabudowy wiejskiej.

W efekcie powstała wirtualna mapa zabytków architektury drewnianej wsi powiatu włodawskiego dostępna na stronie muzeum www.muzeumwlodawa.eu oraz aplikacja mobilna zawierająca 4 opracowane szlaki turystyczne. Można ją darmowo pobrać w sklepie Play pod nazwą „Architektura drewniana Polesia”. Trzecim filarem projektu było działanie pt. „Co się kryło pod strzechą”, podczas którego dzieci i młodzież mogły spróbować swoich sił w warsztatach rękodzieła oraz sztuki ludowej pod okiem twórców z powiatu włodawskiego.

– Ostatnim z działań była „Młodzieżowa grupa inwentaryzacyjna”, gdzie wspólnie z młodzieżą z włodawskich szkół średnich dokonywaliśmy inwentaryzacji drewnianej zabudowy. Chcemy podziękować wszystkim osobom, które wspierały nasze działania i dzieliły się swoją wiedzą oraz umiejętnościami, dzięki którym ten projekt mógł zostać zrealizowany – mówi Julita Fajks-Mitkowska.

Na wtorkowym podsumowaniu wykładów udzieliły etnograf dr Mariola Tymochowicz oraz Natalia Skiepko, kierownik Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Po prelekcjach zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze: Kresowianki, Orchowianki, Zespół Obrzędowy z Hańska, Zyzula i Dołhobrodzkie Załudyńce. O pyszny poczęstunek zadbały panie z KGW w Orchówku. (bm)

Idź do oryginalnego materiału