Śladami św. Jadwigi. Kolejny spacer historyczny po świdnickiej katedrze

2 godzin temu

Przed nami czwarty spacer historyczny po świdnickiej katedrze. Tym razem dowiemy się więcej o patronce naszego regionu – świętej Jadwidze Śląskiej – bawarskiej księżniczce, która pokochała Śląsk i jego mieszkańców. Jej śladami podążać będziemy wraz z księdzem Stanisławem Wróblewskim i Sobiesławem Nowotnym. Wydarzenie już we wtorek, 15 października o godz. 19.00.

Na spacer historyczny „Śladami św. Jadwigi” zaprasza gospodarz świdnickiej katedry – ks. Marcin Gęsikowski oraz Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli. Kolejne wydarzenie tego cyklu będzie okazją poznania życia patronki Polski, Śląska i Archidiecezji Wrocławskiej oraz odkrywania jej wizerunków w monumentalnym świdnickim zabytku.

Kult Świętej Jadwigi tak bardzo wrósł w lokalną kulturę, iż tu, na Śląsku, jej pamięć była szanowana choćby przez zwolenników innych wyznań. Była jedną z najbardziej fascynujących kobiet średniowiecznej Europy – silna, stanowcza i zdecydowana, a jednocześnie słynąca z niezwykłej dobroci, skromności i pobożności – zapowiada wydarzenie Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli.

W świdnickiej katedrze św. Jadwidze poświęcono jedną z kaplic, gdzie ona sama przedstawiona jest na dwóch obrazach ołtarzowych: na dolnym – jako jedna ze Świętych Wdów, oraz wyżej – na obrazie „Wizja św. Jadwigi”.
Przedstawiona jest również w dwóch rzeźbach: jednej gotyckiej w predelli ołtarza szafiastego na Chórze Mieszczańskim i jednej barokowej na ołtarzu Kaplicy św. Jadwigi. Jeden z wizerunków św. Jadwigi widnieje także na sklepieniu tej kaplicy, wśród fragmentów najstarszych XV-wiecznych malowideł, jakie zachowały się w świdnickiej Katedrze – tłumaczy. W podziemiach Kaplicy św. Jadwigi znajduje się krypta grobowa. – Świdniccy jezuici wybrali tę kryptę na miejsce swojego wiecznego spoczynku. Wśród pochowanych tam jezuitów znalazł się także rzeźbiarz Johann Riedel, autor znacznej części barokowego wystroju Katedry – dodaje.
IV spacer historyczny „Śladami św. Jadwigi” rozpocznie się we wtorek, 15 października o godz. 19.00. Poprowadzą go – historyk i znawca dziejów Świdnicy Sobiesław Nowotny oraz ks. Stanisław Wróblewski, historyk i autor publikacji poświęconych świętej Jadwidze.
/oprac. AN/
/Materiały -Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli/
Idź do oryginalnego materiału