O potencjale rekreacyjnym i turystycznym zbiornika Bugaj w Piotrkowie mówi się od lat. Jak do tej pory mieszkańcy nie doczekali się jednak zagospodarowania tych terenów. Co więcej, w tym sezonie jedynie kąpielisko w Piotrkowie zostało zamknięte. Jak tłumaczono, decyzja ta jest konieczna dla realizacji przyszłych projektów na „Słoneczku”. Jakich? Piotrkowski urząd poinformował o planach.
„Słoneczko” zamknięte
Zgodnie z Prawem Wodnym, stały zakaz kąpieli jest wprowadzany, gdy jakość wody w kąpielisku jest sklasyfikowana jako niedostateczna przez 5 kolejnych sezonów kąpielowych. Na „Słoneczku” od ostatnich czterech sezonów jakość wody nie spełniała odpowiednich norm. Ze względu na plany rozwoju Bugaju i samego „Słoneczka” w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko-Piotrków Trybunalski-Bełchatów 2030 władze miasta zdecydowały zamknąć kąpielisko w tym sezonie. Inaczej realizacja projektów nie byłaby możliwa. Oznacza to, iż w tym roku „Słoneczko” nie będzie nadzorowane przez ratowników, a decyzja o wejściu do wody podejmowana będzie na własną odpowiedzialność.
Modernizacja kąpieliska w Piotrkowie
To właśnie wspomniany Miejski Obszar Funkcjonalny Radomsko-Piotrków Trybunalski-Bełchatów 2030 ma umożliwić zagospodarowanie terenów wokół zbiornika Bugaj. Jak przekazał magistrat, z końcem czerwca tego roku miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą „Zagospodarowanie terenów wokół Zbiornika Bugaj” w ramach MOF.
- w tej chwili trwa jego ocena – przekazuje urząd.
Ideą MOF jest realizacja projektów dotyczących m.in. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego, zwiększania efektywności energetycznej, poprawy stanu środowiska przyrodniczego, szczególnie w zakresie jakości powietrza, wzrostu atrakcyjności osadniczej, wsparcia rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju kultury, turystyki i rekreacji.
W ramach projektu modernizację w naszym mieście ma przejść kąpielisko „Słoneczko”.
- Tu ma powstać nie tylko strefa relaksu czy strefa zabawy, ale przede wszystkim zaplanowano odmulenie i uregulowanie brzegów, działania ekohydrologiczne czy rozbudowę plaży – informuje urząd miasta.
Ponadto w planach są budynki służące do obsługi kąpieliska, ścieżki rowerowe, slip z placem manewrowym oraz mała architektura, oświetlenie, nowe nasadzenia i monitoring.