OBWODNICA – odcinek drogi krajowej nr 19 omijający miasto od strony północno-zachodniej, poprowadzony między ulicami Kocką i Międzyrzecką, oddany do użytku 18 września 1997 roku. Jej budowa była odpowiedzią na rosnące natężenie ruchu, zwłaszcza pojazdów ciężarowych, które wcześniej przejeżdżały przez centrum miasta, stwarzając zagrożenie dla zabudowy i mieszkańców. Dzięki nowej trasie znacząco odciążono główne ulice i skrzyżowania w śródmieściu. Realizacja inwestycji wymagała wykupu ponad 10 hektarów gruntów oraz przeprowadzenia szeroko zakrojonych robót ziemnych, obejmujących m.in. wykonanie ponad 82 tys. mł nasypów i zużycie 36 tys. ton mieszanki piaskowo-cementowej. Całkowity koszt budowy wyniósł 13,7 mln zł. Uroczyste otwarcie miało podniosły charakter – towarzyszyły mu występy orkiestry, przemówienia zaproszonych gości oraz symboliczny przejazd kawalkady samochodów, po którym trasę udostępniono mieszkańcom.
Fot. Adam Trochimiuk (1-4)