Wyjątkowe brzmienie słynnych skrzypiec Stradivariusa z 1685 roku wypełniło wnętrze architektonicznej perły Dolnego Śląska. W Kościele Pokoju w Świdnicy na legendarnym instrumencie z duszą, o którym marzą muzycy na całym świecie, zagrał wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski. Razem ze świdnickim organistą Maciejem Batorem stworzyli wspaniałą muzyczną ucztę, docenioną przez licznie przybyłą publiczność mnóstwem braw. Koncert zrealizowano w ramach trwającego IX Międzynarodowego Festiwalu im. Christiana Schlaga.
Do Świdnicy jeden z najwspanialszych instrumentów na świecie przywiózł Janusz Wawrowski. Wirtuoz skrzypiec gra na oryginalnym, ponad 300-letnim Stradivariusie od 2018 roku, dając szansę przekonania się na koncertach o jego wyjątkowym brzmieniu.
– Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to w tej chwili jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania […] wykazały, iż wszystkie jego elementy są oryginalne. Skrzypce powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty – wyjaśnia na swoje stronie Janusz Wawrowski.
Tej klasy instrumenty, stworzone ręką włoskiego mistrza lutnictwa z Cremony Antonia Stradivariego, warte są miliony. Słynne skrzypce, na których gra Janusza Wawrowski, zostały zakupione przez mecenasów w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pamiątkę nadano im imię – „Polonia”.
Janusz Wawrowski dał szansę poznania wspaniałych dźwięków płynących z wspaniałych skrzypiec Stradivariusa także świdnickiej publiczności. Tej klasy instrument mógł wybrzmieć tylko w perle Dolnego Śląska, wpisanym na listę UNESCO – Kościele Pokoju w Świdnicy. Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków zagrał solowe kompozycje oraz w duecie razem ze świdnickim koncertującym organistą Maciejem Batorem, który po raz kolejny udowodnił, jak wyjątkowym instrumentem są znajdujące się w świdnickiej świątyni, symfoniczne organy Schlag&Söhne z 1909 r. Akompaniował również skrzypkowi na pozytywie.
Artyści występowali zarówno na emporze organowej, jak i na scenie umiejscowionej pośród kościelnych ław tuż przy widzach. Wśród wykonanych utworów znalazły się dzieła takich kompozytorów jak – Jana Sebastiana Bacha, Grażyny Bacewicz, Feliksa Nowowiejskiego czy Ralpha Vaughana Williamsa. Muzyczna uczta doceniona została owacjami na stojąco.
Tuż po występie była też możliwość zdobycia płyty i autografu Janusza Wawrowskiego – od wielu lat związanego z wytwórnią Warner Classics, z którą wydał sześć solowych albumów. Wiele z nich też otrzymało wyróżnienia i nagrody, a najnowszy „Chopin Inspirations” nominowany został do Fryderyka 2024.
Wyjątkowy koncert zrealizowano w ramach trwającego w Świdnicy IX Międzynarodowego Festiwalu im. Christiana Schlaga. Kolejne muzyczne wydarzenie Fundacji Dobrej Muzyki już 12 lipca. Program dostępny jest na stronie organizatora.
/Tekst: AN/
/Źródło informacji o skrzypcach – https://www.wawrowski.com/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/