Smakołyki od cystersów można było nabyć na kiermaszu w Jędrzejowie

1 rok temu
Zdjęcie: Smakołyki od cystersów można było nabyć na kiermaszu w Jędrzejowie


Domowe soki, miody i ciasta między innymi takie smakołyki, można było nabyć podczas kiermaszu trwającego przy sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.

Wszystkie specjały powstały z produktów pochodzących z gospodarstwa ojców cystersów, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na prace remontowe w zabytkowej świątyni i klasztorze.

02.07.2023. Jędrzejów. Kiermasz przy sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Jak podkreśla ojciec Jakub Zawadzki proboszcz sanktuarium w ostatnim czasie w klasztorze wykonano wiele kosztownych prac renowacyjnych, ale pozostało wiele do zrobienia a na to potrzebne są fundusze.

– Najprościej byłoby poprosić wiernych o zorganizowanie zbiórki pieniężnej. My dzieląc się produktami naszej pracy, miodem czy ciastem chcemy w ten sposób dołożyć od siebie taką cegiełkę w gromadzeniu tych pieniędzy. W tym roku pierwszy raz można było nabyć naturalne soki pochodzące z naszego bratniego klasztoru w Szczyrzycu – dodaje.

Produkty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dlatego każdego roku jest ich przygotowywanych coraz więcej wyjaśnia pani Agnieszka, która pomagała ojcom w sprzedaży specjałów.

– Wszystkie produkty są ekologiczne, zdrowe i są efektem pracy ojców cystersów. Największym zainteresowaniem cieszył się wypiekany przez ojca Jakuba śmietanowiec, ale także miody lipowy czy rzepakowy pochodzące z przyklasztornej pasieki – zaznacza.

02.07.2023. Jędrzejów. Kiermasz przy sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Cystersi w Jędrzejowie prowadzą gospodarstwo wielkości kilkunastu hektarów, hodują także zwierzęta na własny użytek. Oprócz tego przy klasztorze znajduje się sad, ogrody, pasieka a także tunel, w którym uprawiane są warzywa.

Dzięki pozyskaniu finansowego wsparcia m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta i starostwa, w ostatnim czasie konserwację przeszła m.in. polichromia w nawie głównej kościoła i południowa ściana świątyni.



Idź do oryginalnego materiału