Śmierć osoby niepełnosprawnej w ośrodku państwowym: posłowie żądają powołania śledczego ds. zgonów

7 godzin temu

Czy personel placówki znał zasady udzielania pierwszej pomocy?

Sprawa tragicznej śmierci osoby z niepełnosprawnością w państwowym ośrodku opieki wraca na forum publiczne. Podczas wtorkowego posiedzenia parlamentarnej Komisji Pracy posłowie zażądali powołania niezależnego śledczego ds. zgonów, który miałby zbadać wszystkie okoliczności śmierci podopiecznego.

Do incydentu doszło w maju, kiedy osoba niepełnosprawna zakrztusiła się jedzeniem podczas posiłku i – pomimo interwencji – zmarła następnego dnia w szpitalu.

„Czy personel znał zasady pierwszej pomocy? Czy został odpowiednio przeszkolony? Na te pytania musimy uzyskać jasne odpowiedzi” – podkreślali członkowie komisji.

Wątpliwości wokół procedur

Zastrzeżenia zgłosiła m.in. Cypryjska Konfederacja Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami (KYSOA). Jej przewodniczący powtórzył zarzuty także na antenie radia CyBC w środę rano. Krytyka dotyczy potencjalnych braków w przeszkoleniu personelu oraz ogólnej jakości opieki w placówkach państwowych.

„To nie pierwszy raz, gdy dochodzi do zgonu w państwowym ośrodku, którego można było uniknąć. Potrzebna jest niezależna kontrola i odpowiedzialność” – stwierdził przedstawiciel KYSOA.

Reakcja władz

W odpowiedzi na zarzuty, rzecznik resortu Opieki Społecznej oświadczył, iż pracownicy ośrodka udzielili pierwszej pomocy natychmiast po incydencie i wezwali karetkę. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia.

„Zastosowano wszystkie przewidziane procedury w porozumieniu z adekwatnymi służbami” – poinformował resort.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji przedstawiciele służb państwowych odpowiadali na pytania posłów, jednak sprawa nie została uznana za wyjaśnioną. Temat ma powrócić we wrześniu po zakończeniu przerwy letniej.

FAQ

Czy zarzuty wobec personelu mają charakter formalny?
Na obecnym etapie nie wszczęto postępowania karnego, ale posłowie żądają niezależnego dochodzenia w celu oceny odpowiedzialności.

Czy śmierć nastąpiła bezpośrednio w ośrodku?
Nie. Do zakrztuszenia doszło w placówce, ale osoba zmarła dzień później w szpitalu.

Czy władze uznają potrzebę zmiany procedur?
Ministerstwo utrzymuje, iż zastosowano obowiązujące zasady. Organizacje społeczne domagają się jednak reformy systemu i lepszej kontroli nad personelem opiekuńczym.

Idź do oryginalnego materiału