Na sobotę 26 kwietnia, w dzień pogrzebu papieża Franciszka, prezydent Andrzej Duda ogłosił jednodniową żałobę narodową. Co to oznacza dla mieszkańców Polski?
Żałoba narodowa jest ogłaszana przez prezydenta RP w szczególnych przypadkach –śmierci ważnych lub zasłużonych osób, klęsk żywiołowych lub katastrof.
Żałoby narodowe w Polsce
Przepisy prawne nie regulują precyzyjnie ani okoliczności, ani czasu trwania żałoby. Najdłuższa żałoba miała miejsce po katastrofie smoleńskiej i trwała 8 dni, od 10 do 18 kwietnia 2010 r. Do tej pory żałobę narodową ogłaszano w III RP 18 razy, m.in. po śmierci papieża Jana Pawła II, powodzi tysiąclecia w 1997 roku, zamachach: na World Trade Center, w Londynie i Madrycie, a także po katastrofie budowlanej na Śląsku i katastrofach górniczych w kopalniach Halemba i „Wujek” – „Ruch Śląsk”. Ostatnio żałoba została ogłoszona w lutym 2019 roku po śmierci premiera Jana Olszewskiego.
Co oznacza żałoba narodowa?
Nie ma też prawnych ograniczeń, jakie wiążą się z tym dniem. Nie ma ścisłych zakazów prawnych dotyczących imprez artystycznych i rozrywkowych. Za każdym razem, kiedy żałoba jest ogłaszana, premier decyduje o ewentualnym odwołaniu imprez. Tym razem w rozporządzeniu Donalda Tuska nie ma żadnego zapisu o zakazie organizowania imprez masowych. W ramach żałoby flagi tego dnia będą opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem.
Zgodnie z planem będą odbywały się sobotnie mecze PZPN i Ekstraklasy, zostaną natomiast poprzedzone minutą ciszy.
Ważna wiadomość dla warszawiaków – obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert na błoniach Stadionu Narodowego i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę (27 kwietnia), a nie, jak planowano, w sobotę.
Kogo nie dotyczy żałoba narodowa?
Warto pamiętać, iż żałoba narodowa nie dotyczy imprez prywatnych (jak np. wesela), pozostaje to kwestią indywidualnych przekonań i wrażliwości.