Niemal połowa dorosłych Polaków nie uczestniczy w rodzinnych uroczystościach, takich jak wesela, komunie czy chrzciny. Głównym powodem są kwestie finansowe – tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Santander Consumer Bank. Sondaż ujawnia również, jakie kwoty trafiają do kopert.

Fot. Warszawa w Pigułce
Z których uroczystości Polacy rezygnują najczęściej?
Zgodnie z wynikami badania, aż 32 procent Polaków rezygnuje z udziału w uroczystościach pierwszej komunii świętej, a nieco mniej – 29 procent – nie uczestniczy w chrztach. Jeszcze bardziej alarmujące dane dotyczą wesel, z których rezygnuje znaczna część zaproszonych gości.
Wśród osób najczęściej odmawiających udziału w przyjęciach weselnych znaleźli się przedstawiciele grupy wiekowej 30-39 lat – aż 46 procent z nich nie pojawia się na weselach mimo otrzymania zaproszenia. kilka lepiej przedstawia się sytuacja wśród osób w wieku 50-59 lat, gdzie 44 procent rezygnuje z udziału.
Interesującym wnioskiem z badania jest również fakt, iż mieszkańcy średnich miast częściej odmawiają udziału w weselach (44 procent) niż mieszkańcy wsi (42 procent). To przeczy powszechnemu przekonaniu, iż to właśnie mieszkańcy obszarów wiejskich są bardziej przywiązani do tradycji rodzinnych uroczystości.
Ile Polacy wkładają do kopert na wesela?
Ci, którzy decydują się na udział w weselach, najczęściej wkładają do kopert kwoty mieszczące się w przedziale 401-750 złotych – tak deklaruje 28 procent uczestników badania. Nieco mniej, bo 24 procent respondentów, przekazuje nowożeńcom 201-400 złotych.
Na wyższe kwoty decyduje się znacznie mniejsza grupa gości:
- 13 procent wkłada do koperty 751-1000 złotych,
- Tylko 8 procent przekazuje 1001-1500 złotych,
- Nieliczni decydują się na kwoty sięgające choćby 2000 złotych.
Komunia i chrzest – jak hojni są Polacy?
Badanie przeprowadzone w okresie wiosennym, gdy organizowanych jest najwięcej uroczystości komunijnych i chrzcin, pokazuje, iż koperty na te okazje są znacznie „lżejsze” niż weselne.
Na komunię świętą Polacy najczęściej przekazują:
- 401-500 złotych – 18 procent ankietowanych,
- 201-300 złotych – 16 procent,
- 101-200 złotych – 14 procent.
Znacznie mniej osób decyduje się na wyższe kwoty:
- 501-600 złotych – 7 procent,
- Powyżej 1000 złotych – zaledwie 1 procent.
Symboliczną kwotę do 100 złotych wkłada do koperty 6 procent uczestników komunii i chrztów.
Sondaż przeprowadzony na początku kwietnia na próbie 1000 dorosłych Polaków jasno pokazuje, iż względy finansowe stanowią główną barierę uczestnictwa w rodzinnych uroczystościach. W czasach rosnących kosztów życia coraz więcej osób zmuszonych jest dokonywać trudnych wyborów, często rezygnując z tradycyjnych spotkań rodzinnych ze względu na związane z nimi wydatki.