SOBIEŃ.ART otwiera się w Sanoku

7 godzin temu

SANOK. 30 maja br. (piątek) Województwo Podkarpackie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku i BWA Galeria Sanocka zapraszają na niezwykłe wydarzenie artystyczne, którego punktem kulminacyjnym będzie wernisaż prac powstałych w akcji SOBIEŃ.ART – W RUINIE CZASU. Odbędzie się ono w BWA Galeria Sanocka w Sanoku (Rynek 14).

Początek godz. 20.00. Oprócz znakomitej sztuki stworzonej przez młode pokolenie artystów, których prace zaprezentują się po raz pierwszy w całej okazałości, organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące.

Program: 20:00 - dj set Acidpoint (altercase) i Chemiboy (altercase) - patio obok restauracji Pod Zegarem (w razie deszczu na tarasie restauracji) 21:00 - Mapping "Enigma" Ewy Przytuły, "Wprowadzenie" w konwencji teatru tańca w wykonaniu Anny Anczakowskiej-Korab (wejście do BWA Galerii Sanockiej) 21:20 - Performance "O niej" w wykonaniu Dagmary Jemioły 22:00 - oficjalne otwarcie wystawy SOBIEŃ.ART

SOBIEŃ.ART – W RUINIE CZASU jest czwartą odsłoną cyklicznego projektu PODKARPAKCIE.ART (art.podkarpackie.pl) realizowanego przez Województwo Podkarpackie - Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w partnerstwie z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tematem przewodnim tej edycji była artystyczna interpretacja historycznego miejsca, jakim są ruiny zamku Sobień. W otwartym naborze zgłosiło się 21 studentów kierunków artystycznych, który przedstawili koncepcje autorskich projektów artystycznych. Komisja ekspercka powołana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w składzie Katarzyna Sołek, przewodnicząca Komisji, dr Kamila Bednarska, dr Anna Kamycka, Beata Kuman i Paweł Kraus, w pierwszym etapie wyłoniła 10 uczestników akcji, których koncepcje najbardziej wpisywały się w idee akcji i całego projektu.

Akcja rozpoczęła się 25 października 2024 r. i trwała do 4 grudnia 2024 r. W tym czasie pod opieką merytoryczną ekspertów powstawały następujące prace: „Zatrzymane” Patryka Brzezickiego; „Historie zaklęte w murach” Kamila Głąba; „Tajemnica zamku” Alicji Kalandyk; „Widma Zamku Sobień” Dominiki Kicińskiej; „Ceramiczne Echo Sobienia” Natalii Nykiel; „Enigma” Ewy Przytuły; „Ślad” Aleksandry Sokół; „Relacja zamku z naturą” Maksymiliana Stopy; „Powidoki przeszłości” Justyny Środoń; „Czerń ruin” Julii Tryczyńskiej.

Komisja ekspercka po zapoznaniu się z efektami pracy artystycznej uznała, iż najlepszymi pracami akcji SOBIEŃ.ART – w ruinie czasu są: 1. „Enigma” Ewy Przytuły – mapping animacji 3D z elementami performance'u, 2. „Historie zaklęte w murach” Kamila Głąba – instalacja złożona z obiektów przestrzennych oraz teki ok. 15 grafik wraz z matrycami, 3. „Relacja zamku z naturą” Maksymiliana Stopy - zdjęcia na papierze formatu 40x60 cm (format zdjęć 32 x 48 cm) oraz instalacja złożona z kamieni z naświetlonymi na nich zdjęciami.

Czwartą akcję charakteryzował bardzo wysoki poziom realizacji prac, który był pochodną skrupulatnego rozpoznania tematu, bezpośredniego kontaktu w miejscem – ruinami zamku Sobień, kompleksowej opieki merytorycznej ekspertów oraz umiejętności pracy zespołowej i wzajemnego wspierania się uczestników akcji.

W programie sanockiego podsumowania akcji SOBIEŃ.ART organizatorzy przewidzieli kilka ciekawych działań artystycznych, których zwieńczeniem będzie uroczyste otwarcie wystawy. Jako prolog usłyszymy koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu dwóch znakomitych muzyków.

Acidpoint - DJ, promotor muzyki, założyciel kolektywu Altercase. Kiedy w wieku 13 lat po raz pierwszy w jego ręce wpadła płyta z techno party zawierająca dźwięki Acid techno, wiedział, iż muzyka to jego pasja. Klimaty jakie dostrzeżemy w setach to głównie breakbeat, drum'n'bass oraz acid techno, ale usłyszymy również drumstepy, trapy czy ghetto funk. Swoje sety miał okazje prezentować w najlepszych klubach m.in w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Białymstoku. Na swoim koncie ma występ na festiwalu Silesia in Love oraz zaprezentował się na Targach Muzycznych największego elektronicznego festiwalu w Polsce - Audioriver. Grał jako support m.in Aphrodita (UK), Goorala, Junkie Punks czy zespołu xxanaxx. Chemiboy natomiast to Piotrek, sanoczanin, w tej chwili stacjonujący w Sanoku. Zmysłem, poprzez który od zawsze poznawał otaczającą go rzeczywistość, był słuch, a dźwięki stanowią dla niego istotę duchowej strawy. Swą muzyczną wędrówkę traktuje, jako swoisty rodzaj ewolucyjnego rozwoju. Swoje „wyjście ryby na ląd” upatruje w nocnych eskapadach po krakowskich klubach, gdzie jeszcze jako student chłonął serwowane mu dźwięki niczym mocno wyciśnięta gąbka. Uważa, iż każdy styl muzyczny zasługuje na należyty mu szacunek. Nie są mu obce takie gatunki jak: house, techno, elektro, experimental , IDM czy psytrance których to próba pokazania lokalnej społeczności niestety bez odzewu spełzła na niczym jeszcze kilka lat temu. Dalsza eksploracja muzyczna pchnęła go do bardziej połamanych rytmów d’n’b, czy breakbeat.

Po koncercie zapraszamy na mapping pt. „Enigma” autorstwa Ewy Przytuły, uczestniczki SOBIEŃ.ART. Zaprezentuje go PRO-ART. z Rzeszowa na ścianie budynku sanockiej Galerii.

„Wprowadzenia” do wnętrza Galerii w konwencji teatru tańca dokona Anna Anczakowska – Korab, z wykształcenia kulturoznawca i pedagog. Pierwsze kroki na scenie stawiała w 1995 r. z grupą tańca współczesnego Progres, z którą – z przerwami – jest związana do dziś. Od kilku lat współpracuje z sanockim Teatrem BWA. Taniec i teatr to dla niej uniwersalne media do wyrażania emocji i eksploracji umysłu/ducha/duszy.

Tuż przed odsłonięciem wystawy Dagmara Jemioła swoim autorskim performance „O niej” wprowadzi nas w magiczny świat legendy o sobieńskim Zamku. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego (licencjat z rzeźby, 2011) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z malarstwa i scenografii, 2018), twórczość skupia na tematyce praw zwierząt i międzygatunkowego feminizmu, obejmując problemy zwierząt hodowlanych, gatunków zagrożonych oraz ich relacji i cierpienia, wskazując analogie między opresją kobiet a wykluczeniem zwierząt. Sięga po różnorodne techniki, od malarstwa, przez obiekty i rzeźbę, po tekstylia. „O niej” inspirowane jest opowieścią o młodej węgierskiej szlachciance, zmuszonej do małżeństwa z Kmitą, którego nie kochała. Jej serce należało do innego, pozostawionego w ojczyźnie. Gdy dowiedziała się o jego śmierci, odmówiła dalszego życia w narzuconym losie i postanowiła zamurować się w zamkowej komnacie. Miejscowi wierzą, iż jej duch do dziś nawiedza ruiny Sobienia, niosąc w sobie historię kobiet, których głosy zostały uciszone. Performance nie rekonstruuje legendy, ale rozszerza jej znaczenie, stając się symboliczną opowieścią o kobietach zniewolonych – w historii, kulturze, społecznych narracjach. Ciało artystki staje się miejscem opresji, narzędziem oporu, a ruiny zamku – metaforą utraconych wyborów i pamięcią tych, które nie miały prawa decydować o sobie. Ubrana w surową, ciężką tkaninę artystka porusza się w ograniczonej przestrzeni, budując wokół siebie symboliczny mur z przedmiotów związanych z kobiecą opresją. Rytuał zamykania, ciężki oddech, cisza przerywana szeptami – to gesty przywoływania przeszłości, które poprzez swoją intensywność dotykają także teraźniejszości. Minimalizm środków, fizyczna obecność i praca z ciałem sprawiają, iż performance staje się doświadczeniem – zarówno dla artystki, jak i dla widzów. Ruiny Sobienia przestają być jedynie miejscem – stają się żywą przestrzenią historii, cichym świadkiem losów, które nie przeminęły, a jedynie zmieniły formę.

Kulminacją wieczoru będzie uroczyste otwarcie wystawy i spotkanie z artystami.

Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie z młodą sztuką po zachodzie słońca.

Wystawa czynna do 4.07.2025 r.

Wydarzenie finansowanie ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego

Materiały nadesłane

Idź do oryginalnego materiału