Solaris uruchomił nową halę produkcyjną w gminie Środa Wielkopolska. Inwestycja ma pomóc producentowi sprostać rosnącemu popytowi na autobusy nisko- i zeroemisyjne oraz przygotować firmę do dalszej ekspansji na rynkach zagranicznych. Nowy obiekt powstał w lokalizacji, z którą Solaris jest związany od blisko trzech dekad. To właśnie w Środzie Wielkopolskiej od 1998 roku działa główna spawalnia stalowych szkieletów autobusów i trolejbusów marki.
Większa produkcja i nowe miejsca pracy
Nowa hala ma ponad 7 tys. m² powierzchni i została przeznaczona do finalnego montażu autobusów miejskich. Dotychczas ten etap odbywał się wyłącznie w zakładzie w Bolechowie pod Poznaniem, teraz będzie realizowany równolegle w dwóch lokalizacjach. Dzięki inwestycji Solaris zwiększy swoje moce produkcyjne o około 500 pojazdów rocznie. To istotny krok w kierunku osiągnięcia poziomu produkcji i sprzedaży wynoszącego 2 tys. autobusów rocznie.
W nowym zakładzie zatrudnienie znalazło już blisko 300 osób, a kolejne miejsca pracy mają powstać u regionalnych dostawców i partnerów firmy.
Lider autobusów zeroemisyjnych
Solaris od lat koncentruje się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnego transportu. W 2025 roku firma dostarczyła klientom 1631 pojazdów, a aż 86 proc. z nich stanowiły autobusy elektryczne, wodorowe oraz trolejbusy. Takie wyniki pozwalają producentowi utrzymywać pozycję jednego z europejskich liderów segmentu bezemisyjnego transportu publicznego.
Europa, USA i nowa fabryka
Rozbudowa zakładów produkcyjnych ma wspierać dalszy rozwój firmy. Solaris realizuje już pierwsze zamówienia na rynku amerykańskim i kanadyjskim, a jednocześnie zapowiada wejście mocniej w segment autobusów międzymiastowych w Europie. To właśnie z myślą o kolejnych projektach firma zabezpieczyła już 47 hektarów gruntów w gminie Środa Wielkopolska. Powstać ma tam kolejny zakład produkcyjny, który ma rozpocząć działalność w 2029 roku.
Według zapowiedzi nowa fabryka będzie odpowiadać m.in. za produkcję autobusów międzymiastowych i stanie się jednym z kluczowych elementów dalszego rozwoju spółki.
Solaris szykuje się na kolejny etap wzrostu
Nowa hala to nie tylko zwiększenie produkcji, ale także sygnał, iż Solaris przygotowuje się do dalszej ekspansji. Firma stawia na rozwój technologii zeroemisyjnych, zwiększanie skali działalności i umacnianie swojej pozycji na europejskim rynku transportu publicznego.















![Alarm przy ul. Sikorskiego. Zgłoszenie postawiło służby w stan gotowości [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/akcja_strazacka_sikorskiego.png)

