Kiedy w 1982 roku świdniczanie spacerowali ulicami miasta w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, demonstrując sprzeciw wobec kłamstw komunistycznej władzy, nikt nie spodziewał się, iż staną się symbolem wolności. Za swoją postawę i odwagę mieszkańcy Świdnika otrzymali w tym samym roku nagrodę nielegalnej wtedy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Krzyż Solidarności. Wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą Świdnickie Spacery na zawsze pozostaną w pamięci społeczeństwa. W tym roku przypada ich 43. rocznica.
5 lutego Miejski Ośrodek Kultury oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik S.A. zapraszają na oficjalne obchody przypominające o niezwykłym pokojowym proteście. O godz. 18.00 w Kościele pw. NMP Matki Kościoła zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Godzinę później uczestnicy obchodów spotkają się przy kamieniu upamiętniającym Świdnickie Spacery. Tam wysłuchają okolicznościowych przemówień, złożą kwiaty i zapalą znicze pamięci. O godz. 19.30 świdniczanie przejdą ul. Niepodległości w symbolicznym spacerze do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano wieczór wspominkowy.
Obchodom towarzyszyć będzie wystawa pt. ŚWIDNIK „MIASTO WOLNOŚCI” – ŚWIDNICKIE SPACERY, dostępna w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej od 5 do 28 lutego.
Patronat honorowy nad uroczystościami objął burmistrz Marcin Dmowski.