13 drużyn reprezentujących samorządy zrzeszone w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz niezrzeszone rady seniorów rywalizowało w Lewkowie w ramach odbywającej się tam III Spartakiady Seniorów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Spartakiada seniorów to oczywiście przede wszystkim zabawa, ale już początek zmagań miał uroczysty charakter. Reprezentanci drużyn przeszli po tartanie stadionu lekkoatletycznego w Lewkowie, a tabliczki z nazwami samorządów nieśli podopieczni Publicznego Przedszkola w Lewkowie.
Wśród uczestników znaleźli się seniorzy z kilkunastu gmin Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej oraz gościnnie z Lwówka Śląskiego i Chocza.
Rywalizacja odbywała się w czterech, dowcipnie przygotowanych konkurencjach: wyścig z jajkiem, slalom z unihokejem, sztafeta Nordic Walking. slalom z piłką do kosza.
Rafała Szuberta, przedstawiciela Gminnego Zrzeszenia LZS w Ostrowie Wielkopolskim zapytaliśmy o aktywność fizyczną seniorów.
„Myślę, iż z aktywnością seniorów jest tak samo, jak u młodych. Są takie osoby, którym się nie chce, a są takie, które rzeczywiście się garną, co potwierdza udział w tej Spartakiadzie: z uśmiechem na twarzy, z wesołością, z zaangażowaniem, co niektórzy czasami jeszcze z takim sportowym zadziorem. Spartakiada seniorów połączona jest z obchodami 80-lecia ludowych zespołów sportowych na ziemi ostrowskiej. w tej chwili mamy pięć takich ludowych zespołów sportowych w gminie Ostrów Wielkopolski, które działają od 1946 roku”.

Ewa Milewska z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej przekonywała o dużym zainteresowaniu takimi wydarzeniami.
„Myślę, iż to wydarzenie już się na stałe wpisało w kalendarz wydarzeń aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Wszelkie wydarzenia z seniorami zawsze cieszą się bardzo dużą popularnością. Jest bardzo dużo chętnych w ramach aglomeracji, ale również z zaprzyjaźnionym Choczem spoza aglomeracji. Na frekwencję nie możemy nigdy narzekać. Wartość dodana to przede wszystkim aktywizacja, integracja, to jest główny cel. Ponadto poznanie siebie nawzajem, aktywność, pobudzanie aktywności wśród osób starszych”.
Zwycięzcą aglomeracyjnej III spartakiady seniorów została drużyna z Pleszewa, przed Choczem i gminą Ostrów Wielkopolski.
Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.



Autor:









![Skrzaty Atlety Ostrołęka na podium! Udany start w Mazowieckim Wieloboju Atletycznym [ZDJĘCIA]](https://sport.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/sport/2026/bb.jpg)

![UKS Clan Ostrołęka. Medale Zosi i Zuzi na Mistrzostwach Mazowsza U14 [ZDJĘCIA]](https://sport.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/sport/2026/20062026_zizz.jpg)








