Społeczny asystent osób niepełnosprawnych – pomoc nieoceniona

3 godzin temu

Prawie 1,3 mln zł przeznaczy w tym roku w swoim budżecie gmina Polkowice na wsparcie ministerialnego programu pod hasłem: „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Dzięki temu, osoby z niepełnosprawnością będą miały zagwarantowany dostęp do społecznego asystenta. A taka pomoc drugiej osoby jest nieodzowna.

Program „Asystenta osobistego” realizowany jest w gminie Polkowice od 2020r. Dedykowany jest osobom ze znaczą niepełnosprawnością oraz w stopniu umiarkowanym. Na co może liczyć osoba niepełnosprawna? Asystent pomoże przede wszystkim w codziennym życiu. Zakres pomocy polega m.in. na prowadzeniu gospodarstwa domowego, przemieszczaniu się z miejsca na miejsce.

-Głównym celem programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek samorządu terytorialnego w edycji 2025 jest wprowadzenie usług asystencji osobistej – mówi Mariola Perz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych w Urzędzie Gminy Polkowice. – Usługa asystenta skierowana będzie miesięcznie do czterdziestu sześciu osób z niepełnosprawnościami. Głównie do osób, które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Również dla tych, którzy potrzebują współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Za realizację programu w gminie Polkowice odpowiada Fundacja Eudajmonia. Rekrutacja do programu już się rozpoczęła i potrwa do 4 lutego. By skorzystać z pomocy społecznego asystenta, wystarczy zgłosić się do biura fundacji przy ul. Borówkowej 5a w Polkowicach lub telefonicznie 76/753-91-39.

-Usługa z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę odbiorców, tym samym rośnie zainteresowanie pracą asystenta osobistego. Szkolimy osoby, które chcą pracować na tym stanowisku. To praca wymagająca, ale z tego, co mówią nasi asystenci, wdzięczna i dająca ogrom satysfakcji – mówi Małgorzata Karlak-Kąca, wiceprezes Fundacji Eudajmonia. – Widzimy ogromną potrzebę nie tylko kontynuacji programu, ale wręcz konieczności wprowadzenia tej usługi jako wsparcie systemowe. Program jest roczny i kończy się z końcem roku, tym samym nasi odbiorcy pozostają bez wsparcia przez etap przejściowy. Jednak władze gminy Polkowice z każdym rokiem stają na wysokości zadania, aby ten etap był jak najkrótszy, a usługa wsparcia jak najszybciej trafiła do oczekujących jej odbiorców.

W tym roku gmina Polkowice przeznaczyła na ten program 1,2 mln zł, z czego 1,1 miliona pochodzi z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MATERIAŁ PARTNERSKI

Idź do oryginalnego materiału