Spory Budżet Obywatelski Tarnowa na rok 2025

tarnow.ikc.pl 2 miesięcy temu

We środę Sali Lustrzanej, tuż przed V sesją Rady Miasta, odbył się briefing prasowy mający na celu przedstawienie informacji na temat Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Zapowiedziano kilka zmian oraz ułatwienia, które wejdą w życie w następnych edycjach.

Prezydent Tarnowa poinformował, iż na przyszły rok Budżet Obywatelski wyniesie około 4,8 mln złotych. Co najważniejsze, kwota maksymalna na jedno zadanie zostanie zwiększona o 750 tysięcy złotych, co jest mile widzianą zmianą. Jak dodał, miasto zachęca do składania wielu propozycji, ponieważ choćby jeżeli nie dostaną dofinansowania, to będą stanowić swoistą „bazę pomysłów”, które mogą być „inspiracją” do prac na rok następny.

Projekty należy zgłaszać do 16 września. „Zaraz po wakacjach rozpoczyna pracę zespół ds. regulaminu Budżetu Obywatelskiego” – przekazała Małgorzata Mękal, dodając, iż celem jest, aby wszystkie projekty, które wygrają, były zrealizowane. Liczy też na zaangażowanie ze strony obywateli i czynne głosowanie na zgłoszone projekty.

Na początku, jak zaczynaliśmy w 2013 roku, tych projektów było dużo więcej, bo były też różne wartościowo projekty. Teraz było ich trochę mniej, ponieważ jednostkowo te projekty opiewały na wyższe kwoty. Co roku jest przynajmniej dwa, trzy projekty, do czterech, realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Nas to bardzo cieszy, bo to są projekty, które wypływają od mieszkańców, które odpowiadają na zapotrzebowanie potrzeb mieszkańców, lokalnych społeczności. Dlatego składamy je w ramach poszczególnych osiedli.

Małgorzata Mękal, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie

Sam sposób głosowania na projekty obywateli będzie docelowo uproszczony i bardziej ogólnodostępny. Nastąpi to jednak w edycji następnej. o ile chodzi o ułatwienia, Małgorzata Mękal dodała, iż zgłaszający nie będą musieli w przyszłych edycjach m.in. ujawniać numeru PESEL.

Do tej pory w ramach Budżetu Obywatelskiego wyremontowano między innymi Amfiteatr Letni, utworzono Park Biegowy pod Marcinką, czy też zbudowano siłownie plenerowe w Mościcach.

Krzysztof Górgól, fot. Monika Batko

Idź do oryginalnego materiału