Spotkanie autorskie z Marią Stasińską w nakielskiej bibliotece

6 godzin temu

W poniedziałkowe popołudnie w nakielskiej bibliotece odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z Marią Stasińską, podczas którego zaprezentowana została książka „Harcerskie wspomnienia”. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono harcerzy i sympatyków harcerstwa, miłośników literatury i mieszkańców Nakła nad Notecią.

Spotkanie rozpoczęła druhna harcmistrz Maria Knioła, która przywitała przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. komendant Hufca Nakło nad Notecią pwd. Adam Dziewałtowski- Gintoft, najstarsi działający druhowie seniorzy (Maria Knioła, Odon Mikułan) oraz rodzina autorki. Następnie głos zabrała p. Alina Pałubicka- Grzegorek z-ca Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Nakle nad Notecią, za pomocą którego została wydana książka. Odbyło się to przy wsparciu męża oraz asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Maria Stasińska z uwagi na swoją chorobę, połączyła się z uczestnikami spotkania on-line. Autorka z dużą pasją opowiadała o genezie powstania „Harcerskich wspomnień”, zdradzając, iż inspiracją do napisania książki były jej własne, bogate doświadczenia harcerskie oraz chęć utrwalenia historii i wartości, które przez lata kształtowały pokolenia młodych ludzi. Z nostalgią wspominało własne przeżycia, dzieląc się nimi ze zgromadzoną w bibliotece publicznością.

Podczas spotkania nie zabrakło wzruszających momentów. Pani Eugenia Czyż-Rydzyńska przy akompaniamencie akordeonu wykonała harcerską piosenkę „Gdzie strumyk płynie z wolna ” oraz podzieliła się swoimi osobistymi wspomnieniami z wieloletniej przyjaźni z autorką książki. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pożegnalnego kręgu i harcerskiej iskry przyjaźni.

„Harcerskie wspomnienia” to zbiór osobistych opowieści, wspomnień i refleksji, które przenoszą czytelników w świat harcerskich ognisk, obozów, wspólnych przygód i niezapomnianych chwil. Autorka z niezwykłą wrażliwością i dbałością o szczegóły opisuje trudy i euforii harcerskiego życia, przyjaźnie zawiązane na całe życie oraz wartości, takie jak braterstwo, służba, samodyscyplina i miłość do ojczyzny, które do dziś pozostają dla niej drogowskazem.

„Harcerskie wspomnienia” to nie tylko książka dla harcerzy, ale dla wszystkich, kto ceni sobie opowieści o dorastaniu, przyjaźni i poszukiwaniu sensu życia. To również ważne świadectwo historii lokalnego harcerstwa i jego niezatartego wpływu na kształtowanie charakterów.

Nakielska biblioteka po raz kolejny udowodniła, iż jest miejscem, gdzie rodzą się inspirujące wydarzenia i gdzie historia spotyka się z teraźniejszością.

Książka „Harcerskie wspomnienia” w cenie 55 zł do nabycia w bibliotece, przy ul. Adama Mickiewicza 3.

Mariusz Skoczek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią

Idź do oryginalnego materiału