

Wymieniają się doświadczeniami w prowadzeniu regionalnych izb muzealnych, poznają nowoczesne metody archiwizacji i promocji lokalnego dziedzictwa i dowiadują się, skąd pozyskiwać pieniądze na działalność w sferze kultury i zabytków. W Muzeum Śląska Opolskiego zorganizowano Spotkanie Opolskich Regionalistów.
– Spotykamy się już po raz czwarty. Wydarzenie cieszy się zainteresowaniem. Zgłosiło się 70 uczestników, więc dla nas to jest niezwykle cenne, bo pokazuje, iż warto, żebyśmy się spotykali i rozmawiali. Spotykanie jest wielotematyczne. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób szukać informacji w archiwach, na stronach internetowych. Specyfika tych wydarzeń polega na tym, abyśmy uczyli się od siebie nawzajem. Mamy tutaj ekspertów, przedstawicieli izb regionalnych, mamy pasjonatów, osoby prowadzące strony o tematyce historycznej. Poruszyliśmy temat pozyskiwania środków finansowych na działalność i funkcjonowanie izb muzealnych. Zastanawiamy się, co jeszcze można by było zrobić, aby osoby, które opiekują się izbami, tradycji mogły dobrze realizować swoje zadania. Nie chodzi tu wyłącznie o wsparcie finansowe, ale też kwestie digitalizacji zbiorów, ich promocji i popularyzacji tych miejsc. Tak się przyjęło, iż na wiosnę, w okolicy świętego Wojciecha, czyli w kwietniu takie spotkanie dla regionalistów jest organizowane. Zamierzamy je kontynuować, bo formuła się nie wyczerpała, wręcz przeciwnie – dochodzą nowe osoby, które chciałyby się czegoś dowiedzieć i poznać inne osoby, które taką problematyką, takimi zagadnieniami zajmują się ze swoich pasji i zainteresowań. Myślę, iż tematów nie zabraknie nam na kolejne kilka lat – informuje Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego.
– Wraz z małżonką od 1997 roku prowadzę izbę regionalną w dawnej wieży ciśnień w Skorogoszczy. Gromadzimy eksponaty związane z życiem zarówno przedwojennych, jak i obecnych mieszkańców. Są to między innymi sprzęt gospodarstwa domowego, dawne widokówki. Jestem zainteresowany tym, co się dzieje w tematyce gromadzenia i uzupełnienia zbiorów na terenie Śląską Opolskiego. Na spotkaniu można było dowiedzieć się na temat digitalizowania zbiorów, które w sposób zupełnie amatorski zostały przeze mnie gromadzone. Rozmawiamy też o zabezpieczaniu eksponatów, a przede wszystkim wymieniamy się doświadczeniami. To bardzo cenne – mówi Dariusz Zięba, jeden z uczestników wydarzenia.
– Jestem na etapie tworzenia izby regionalnej w Szymonkowie, zbierania materiałów, gromadzenia zbiorów, szukania pomysłu na ten obiekt. Mam już kilka tysięcy przedmiotów. Biorę udział w tym spotkaniu, ponieważ chcę się zainspirować, znaleźć możliwości do finansowania i rozwoju, a także spotkać się z innymi osobami, które mają podobne zainteresowania. Zrobiliśmy burzę mózgów, dyskutujemy, wymyślamy. Na tego typu wydarzeniu jestem po raz pierwszy, ale z wykształcenia jestem archeologiem, a zbiorami interesuje się od 6. roku życia. Prowadzę też stronę poświęconą moim zbiorom, a także zabytkom i historii Szymonkowa. Uważam, iż bardzo dobrze, iż tego typu spotkania są organizowane, ponieważ mam możliwość poznania i osobistego kontaktu z ludźmi, którzy pasjonują się podobną tematyką i działają na rzecz zachowania i przekazywania lokalnej historii – opowiada Tomasz Murzyński, uczestnik spotkania.
Wydarzeniu towarzyszyła wizyta studyjna w izbie regionalnej w Nowej Wsi Królewskiej, prezentacja izb regionalnych w Zagwiździu oraz Bogacicy a także zwiedzanie wystawy zdjęć Stanisława Bobera i ekspozycji jubileuszowej zorganizowanej z okazji jubileuszu 125-lecia Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Iwona Solisz, Dariusz Zięba, Tomasz Murzyński:
Autor: Anna Kurc











