Spotkanie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych - omówiono ważne tematy

1 tydzień temu

6 grudnia 2024 roku w sali narad Starostwa Powiatowego w Zwoleniu odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu, a także instytucji wspierających osoby niepełnosprawne. Dyskusja skupiła się na najważniejszych wyzwaniach, z jakimi mierzą się mieszkańcy powiatu zwoleńskiego z niepełnosprawnościami oraz na możliwościach udoskonalenia dostępnych form wsparcia.

Starosta zwoleński - Andrzej Skorek powitał uczestników spotkania.

Spotkanie otworzył starosta zwoleński Andrzej Skorek, który podkreślił, jak ważna jest skuteczna kooperacja wszystkich instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami. - Wsparcie osób z niepełnosprawnościami to jedno z naszych priorytetowych zadań. Wspólnie analizujemy potrzeby mieszkańców i szukamy rozwiązań, które będą realnie poprawiały ich codzienne życie. Liczę, iż dzięki ścisłej współpracy uda się zrealizować postulaty zgłoszone podczas dzisiejszego spotkania - powiedział starosta Andrzej Skorek.

W posiedzeniu uczestniczyli także: Piotr Pawelec - wiceprzewodniczący PSR ds. ON, Romuald Paklerski - sekretarz PSR ds. ON, Anna Malec i Krzysztof Molenda - członkowie PSR ds. ON, Bożena Potrząsaj - kierownik WTZ w Wilczowoli, Monika Cygan - dyrektor DPS w Gródku, Barbara Śliwa - kierownik PCPR w Zwoleniu oraz Maria Grochowska - inspektor PCPR w Zwoleniu

Priorytetowe tematy - finansowanie i potrzeby mieszkańców

Podczas spotkania omówiono kwestie związane z wykorzystaniem środków finansowych PFRON przeznaczonych na rehabilitację społeczną i zawodową. Uczestnicy zwrócili uwagę na rosnące potrzeby mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne  oraz środki pomocnicze, a także na ograniczone środki finansowe z PFRON. Padła również propozycja zmiany zasad udzielania dofinansowań z PFRON, szczególnie w kontekście uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych i dostępu do sprzętu rehabilitacyjnego.

Programy wsparcia i inicjatywy lokalne

W trakcie posiedzenia przedstawiono także realizowane w powiecie programy takie jak: "Aktywny samorząd", "Program wyrównywania różnic między regionami III" czy ministerialne inicjatywy "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" i "Opieka wytchnieniowa". Omówiono też działania podejmowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Zwoleniu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Wilczowoli, Dom Pomocy Społecznej w Gródku oraz Dzienny Dom Seniora (Senior+) w Zwoleniu.

Szczególną uwagę poświęcono możliwościom ułatwienia dostępu do komisji orzekających o niepełnosprawności. Uczestnicy podkreślili również potrzebę utworzenia placówek takich jak środowiskowy dom samopomocy czy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.

Mirosława Gregorczyk

 

Idź do oryginalnego materiału