W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, które przyciągnęło licznych miłośników literatury.
Pisarka opowiedziała o życiu kobiet z nieuprzywilejowanych klas społecznych – chłopkach i służących, których los opisała w książkach „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” oraz „Służące do wszystkiego”. Spotkanie pozwoliło przybliżyć historię i rolę wiejskich kobiet w naszym społeczeństwie, ukazując ich determinację, poświęcenie dla rodziny oraz pragnienie odmiany swojego losu. Części z nich udawało się wyrwać do miasta i tam szukać lepszego życia jako służące, bez których trudno było sobie wyobrazić funkcjonowanie domu w przedwojennej Polsce. Gotowały, sprzątały, prały, cerowały, zajmowały się dziećmi, podawały do stołu, robiły zakupy…a mimo to traktowane były niczym niewolnice. Oczywiście nie wszystkie z nich spotkał tak ciężki los, zdarzało się, iż służące stawały się członkami rodziny.
Podczas spotkania Joanna Kuciel-Frydryszak opowiadała także o procesie zbierania materiałów do książek – spotkaniach z ludźmi, poszukiwaniu materiałów w archiwach i muzeach – który zaowocował powstaniem dwóch ważnych pozycji książkowych opisujących ciężki los kobiet na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku.
W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję zadawać pytania autorce, dzielić się własnymi historiami rodzinnymi oraz refleksjami na temat książek. Był też czas na indywidualne rozmowy z pisarką podczas podpisywania książek.
M-GBP w Żabnie składa serdeczne podziękowania Zespołowi Folklorystycznemu „Bobrowianie” za przybliżenie i pokazanie pracy na wsi oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Ilkowicach za przygotowanie tradycyjnych wiejskich potraw.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Burmistrza Żabna Tomasza Kijowskiego.
Patronat medialny sprawowało Radio RDN Małopolska oraz Gazeta Żabnieńska.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.










