Sprawdź w kalkulatorze, który wariant wypłaty renty wdowiej jest najkorzystniejszy

pionki24.pl 3 dni temu

ZUS udostępnił kalkulator, który pomoże osobom uprawnionym do renty wdowiej obliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty. Narzędzie wskaże, który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy. jeżeli łączna kwota przekroczy trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł brutto), zostanie pomniejszona o wartość tego przekroczenia.

– Kalkulator dostępny na stronie zus.pl to przydatne narzędzie, które umożliwia policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń: renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnego świadczenia, takiego jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy. Dzięki temu narzędziu można ustalić, który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy oraz jaką kwotę ZUS wypłaci od lipca, po spełnieniu wszystkich warunków do przyznania renty wdowiej – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioski o rentę wdowią (symbol ERWD) można składać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej przez PUE/eZUS. Od 1 do 3 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 3 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Na stronie internetowej zus.pl dostępna jest również interaktywna ankieta, która umożliwia weryfikację uprawnień do połączonych świadczeń. Osoby, które już spełniają warunki do zbiegu, mają czas na złożenie wniosku do końca lipca 2025 r. Świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł brutto). Zbieg praw do świadczeń może być przyznany w dwóch wariantach:

– 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo

– 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Od 1 stycznia 2027 r. 15 proc. zostanie zwiększone do 25 proc. drugiego świadczenia.

Osoba ubiegająca się o „rentę wdowią” musi spełnić kilka warunków. Oprócz posiadania prawa do dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, musi osiągnąć odpowiedni wiek: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowo powinna pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nie być w tej chwili w związku małżeńskim oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

Warunek dotyczący prawa do renty rodzinnej po zmarłym nie jest uzależniony od daty złożenia wniosku o tę rentę. Wdowa lub wdowiec muszą mieć co najmniej 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn) w momencie śmierci współmałżonka.

– W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec nie spełnia jedynie jednego z warunków dotyczących prawa do co najmniej dwóch świadczeń, a ZUS posiada wiedzę, iż został złożony wniosek o drugie świadczenie, Zakład wstrzyma się z wydaniem decyzji odmownej do tzw. renty wdowiej do czasu podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie tego drugiego świadczenia – wyjaśnia rzecznik.

Wyniki, które Klient uzyska w kalkulatorze, mają charakter szacunkowy i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Idź do oryginalnego materiału