Stali całą noc, żeby zapisać sie na mieszkanie od miasta. Kto pierwszy ten lepszy (ZDJĘCIA)

1 miesiąc temu

Z początkiem marca rozpoczęły sie zapisy się w miejskim programie „Mieszkanie za remont”. Na złożenie wniosku trzeba było czekać w długiej kolejce. Niektórzy mieli czekać całą noc. Powód? W przypadku takich samych kryteriów liczyła się kolejność złożenia wniosku.

Od dzisiaj, 1 marca będzie można składać wnioski do trzeciej edycji programu „Mieszkanie za remont”. Program daje możliwość najmu gminnego lokalu na czas nieokreślony w zamian za wyremontowanie go.

Wysokość czynszu w wyremontowanym lokalu za 1 mkw. jest zgodna z oceną wartości użytkowej nieruchomości i mieści się w przedziale od 5,96 zł/mkw. do 15,22 zł/mkw.

Program przeznaczony jest dla osób, które mieszkają w Krakowie, ale nie są tu, oraz w pobliskich powiatach (krakowskim, wielickim, proszowickim) właścicielami ani współwłaścicielami nieruchomości.

Kryterium jest też osiągnięcie średniego miesięcznego dochodu netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku: 150-350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, 125-300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego,100-250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym. Wliczany jest dochód wszystkich osób zamieszkujących wspólnie w gospodarstwie domowym.

Po weryfikacji wniosków urzędnicy stworzą tzw. listę remontową osób uprawnionych. Zakwalifikowani mają 12 miesięcy czasu w wyremontowanie pustostanu.

Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa lub w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK przy Rynku Podgórskim.

W 2022 r. wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. 40 lokali znalazło najemcę, z czego 26 mieszkań zostało już wyremontowanych i zasiedlonych. W pozostałych lokalach trwa jeszcze remont.

W 2023 r. złożono 972 wniosków, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych. W 74 lokalach przyszli najemcy prowadzą prace remontowe.

Program „Mieszkanie za remont” zastąpił funkcjonujący przed 2022 r. „Program Pomocy Lokatorom”.

Jarek Strzeboński

Idź do oryginalnego materiału