Starodruki powróciły do kolegiaty

11 miesięcy temu
Zdjęcie: 09.02.2024. Kolegiata św. Marcina w Opatowie – inkunabuły i starodruki po konserwacji / Fot. Patryk Wójcik – Radio Kielce


Do kolegiaty św. Marcina w Opatowie powróciły po konserwacji inkunabuły i starodruki, które były częścią zbiorów Biblioteki Kapitulnej.

Unikatowe dzieła to m.in. kazania adwentowe z XV wieku czy XVI wieczne druki Svetoniusza.

Jak podkreśla ks. Michał Spociński, proboszcz kolegiaty, najcenniejsza jest Biblia Antona Koberga, z Norymbergii, której utworzenie datuje się na rok 1478. Księga została wykonana na papierze czerpanym i następnie oprawiona w drewno i skórę. Duchowny zauważa, iż stan biblii przed konserwacją był bardzo zły.

– Księga została odnowiona, a strony wyczyszczono. Teraz zapisany tam tekst jest czytelny. Wszystkie ubytki w biblii zostały uzupełnione, a oprawa została zabezpieczona w świeżą skórę i drewno. Jestem przekonany, iż tak zakonserwowana księga będzie służyć przez kolejne setki lat – mówi ksiądz.

To jednak nie koniec prac konserwatorskich. W planach jest zabezpieczenie kolejnych dokumentów. Szacuje się iż Bibliotece Kapitulnej może znajdować się około 200 starodruków. Proboszcz zapowiada, iż na terenie kolegiaty powstanie mini muzeum, w którym turyści będą mogli zobaczyć kopie cennych rękopisów.

– W najbliższym czasie rozpoczną się prace konserwatorskie w trzech pomieszczeniach znajdujących się w północnej części kolegiaty. Mamy zamiar zaadaptować to miejsce, jako przestrzeń muzealną. Prezentowane tam będą wszystkie najcenniejsze kopie dokumentów ze zbiorów Biblioteki Kolegiaty św. Marcina w Opatowie. Prócz tego cały czas funkcjonuje strona internetowa zarówno parafii, jak i biblioteki, gdzie na bieżąco prezentowane są zdjęcia z prac konserwatorskich – dodaje ksiądz.

Do tej pory nikt nie mógł zobaczyć zasobów biblioteki, które według ocen wielu naukowców są jednymi z najcenniejszych w Polsce.


Idź do oryginalnego materiału