
Stary Sącz znów tętni duchowym życiem. Już od wtorku, 15 lipca, w klasztorze Sióstr Klarysek rozpoczyna się Uroczysta Nowenna ku czci św. Kingi – patronki miasta, górników i jednej z najbardziej czczonych świętych Małopolski. Wydarzenie potrwa do 24 lipca i zakończy się wielką odpustową celebracją z udziałem biskupów, pielgrzymów i setek wiernych.
Dziewięć dni modlitwy i refleksji
Codziennie w kaplicy św. Kingi odbywać się będą Msze Święte z homiliami nowennowymi oraz adoracje Najświętszego Sakramentu. Tegoroczne nauki rekolekcyjne głosi o. Paweł Hańczak OCD, karmelita. Modlitwy rozpoczną się 15 lipca o godz. 18:00.
Każdego dnia wierni będą mieli okazję uzyskać odpust zupełny. Siostry klaryski spodziewają się licznych pielgrzymek z całego regionu – zaplanowano przyjazdy grup m.in. z Biegonic, Chełmca, Olszanki, Barcic, Gaboń, Moszczenicy i Kluszkowiec.
Centralne uroczystości – 20 lipca
Wyjątkowym momentem tegorocznych obchodów będzie niedziela, 20 lipca – dzień Centralnych Uroczystości Odpustowych. O godz. 11:00 przed sanktuarium odbędzie się suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Roberta Chrząszcza. Tego dnia modlić się będą także górnicy z Wieliczki i Bochni – duchowi spadkobiercy św. Kingi.
Święta Kinga – przewodniczka duchowa regionu
Kulminacja obchodów przypadnie na czwartek, 24 lipca – dzień liturgicznego wspomnienia Świętej Kingi. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11:00 przewodniczyć będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wcześniej, o 9:00, na ołtarzu polowym przy klasztorze odprawiona zostanie Msza Święta z udziałem księży rodaków.
Tradycyjnie w wieczornej Mszy Świętej o godz. 17:00 weźmie udział Związek Podhalan.
Święta Kinga – księżna, fundatorka klasztoru, zakonnica i święta Kościoła katolickiego – od wieków pozostaje duchową opiekunką mieszkańców Sądecczyzny. Jej kult w Starym Sączu trwa nieprzerwanie od ponad 700 lat i wciąż przyciąga tłumy wiernych.
Siostry klaryski zapraszają wszystkich do wspólnej modlitwy i duchowego przeżywania tego wyjątkowego czasu. Szczegółowy program nowenny i uroczystości znajduje się na stronie klasztoru oraz w lokalnych mediach.