Polska uplasowała się dopiero na 52 miejscu w światowym zestawieniu państw pod względem przeciętnej oczekiwanej długości życia. W naszym kraju wynosi ona 79 lat.
Według najnowszych danych przedstawionych przez Worldometer przeciętna długość życia w Polsce wynosi 79 lat. Ta średnia zatrzymała się i przestała rosnąć w ostatnich latach. Taki wynik dał nam dopiero 52. miejsce w rankingu.
– Teraz mamy średnią (długość życia – przyp. red.) powyżej 40 lat, ale już w 2050 roku średnio Polak będzie miał powyżej 50 lat i będziemy na 60. miejscu pod względem liczby ludności na świecie, czyli będziemy stanowić mniej niż jedną trzecią procenta ludności świata – powiedział specjalista.
W 1970 roku mieliśmy mniej więcej taką średnią przewidywaną długość życia, jak Finowie, trochę niższą od Holendrów. Między 1970 a 1990. rokiem zaczęliśmy żyć krócej, podczas gdy wszystkie kraje starej Unii zdecydowanie poprawiły swoją sytuację. Teraz do roku 2015 poprawialiśmy tą długość życia z 70 do 78 lat średnio. (…) Pomimo potencjału i dużej różnicy do nadgonienia, nie nadgoniliśmy do średniej unijnej.
Na miejscach znajdujących się w rankingu wyżej od Polski znalazły się kraje takie jak Japonia czy Korea Południowa.
– Tam po prostu ludzie chodzą na badania przesiewowe. U nas co piąty Polak z cukrzycą czy z nadciśnieniem nie wie, iż je ma, a przecież to są cisi zabójcy. Do tego dochodzi też jakość leczenia. Z naszych ostatnich analiz wynika, iż tylko co szósty polski chory na nadciśnienie tętnicze jest optymalnie leczony, tzn. ma adekwatne ciśnienie skurczowe i rozkurczowe dzięki terapii farmakologicznej i nie farmakologicznej – powiedział ekspert.