Stosy projektów w gminie Koronowo. Co z ich realizacją?

1 dzień temu

Radni Rady Miejskiej w Koronowie Wojciech Skoczek i Iwona Madziąg interweniują w sprawie zalegających w szafach Urzędu Miejskiego projektów budowlanych. Część osób uważa, iż w ostatnich latach Gmina Koronowo zleciła sporządzenie sporej ilości dokumentacji projektowych, a teraz nie ma pieniędzy na ich realizacje.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż Urząd Miejski odmówił udzielenia odpowiedzi na niektóre pytania radnej Iwony Madziąg. Radna poprosiła w interpelacji o przygotowanie zestawienia obejmującego wszystkie projekty inwestycyjne od roku 2014. – Zestawienie, o które proszę, powinno umożliwić przejrzyste monitorowanie zarówno skuteczności podejmowanych działań projektowych, jak i identyfikację inwestycji, które mimo wykonania projektów – nie zostały zrealizowane – argumentuje radna.

Pytania bez odpowiedzi

Iwona Madziąg poprosiła m.in. o wykaz projektów, które zostały wykonane (projektowo), ale nie zostały zrealizowane inwestycyjnie; projekty, które zostały wykonane i przez cały czas mają ważność, ale nie zostały zrealizowane; projekty, które zostały zrealizowane (tj. przeszły od fazy projektu do realizacji inwestycji). Ponadto radna zawnioskowała o przekazanie informacji dotyczących ewentualnego braku przeprowadzenia inwestycji.

Tłumaczenia zastępcy burmistrza

Tłumaczenia przedstawicieli Urzędu Miejskiego mogą wydawać się być kuriozalne. – Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy, winna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania – wyjaśnia zastępca burmistrza Sławomir Marszelski. – Z kolei zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Przepis ust. 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. W zakresie, w jakim pismo Pani Radnej dotyczy aktualnych inwestycji, przygotowano zestawienie przez Wydział Inwestycji i Remontów, stanowiące załącznik do niniejszej odpowiedzi. W pozostałym zakresie, wniosek o przygotowanie „bardziej szczegółowego zestawienia obejmującego wszystkie projekty inwestycyjne od 2014 r.” należało zakwalifikować jako niemieszczący się w granicach przewidzianych dla zapytania lub interpelacji – dodaje samorządowiec.

Radna nie otrzymała odpowiedzi

Ponadto Marszelski odsyła wszystkie zainteresowane osoby do Biuletynu Informacji Publicznej. W związku z powyższym radnej załączone zostało zestawienie obejmujące aktualne inwestycje projektowe będące w realizacji oraz inwestycje posiadające aktualne zgody organu administracji architektoniczno- budowlanej, ale nieogłoszone jeszcze w postępowaniu przetargowym na roboty budowlane.

Pozwolenia z 2012 roku

Przesłane do radnych Madziąg i Skoczka zestawienie zawiera 103 pozycje. Niektóre pozwolenia na budowę pochodzą jeszcze z 2012 roku. Tak jest w przypadku budowy linii kablowej w dz. nr 86 ul. Igrzyskowa m. Samociążek. Aż 30 pozycji dotyczy oświetlenia.

Te projekty są gotowe

Gotowe są projekty na przebudowę budynku MGOK w Koronowie, przebudowę i rozbudowę budynku świetlicy wiejskiej w m. Osiek, termomodernizację budynku świetlicy wiejskiej w m. Skarbiewo, rozbudowę i przebudowę świetlicy wiejskiej oraz zmiana sposobu użytkowania pomieszczenia w m. Tryszczyn, adaptację mieszkań na potrzeby świetlicy wiejskiej w Witoldowie, budowę budynku przedszkola z oddziałami żłobkowymi w Koronowie, rozbudowę drogi gminnej ul. Wyczółkowo w Gościeradzu, budowę drogi gminnej ul. Dworskiej w Morzewcu, przebudowę dróg gminnych dz nr 147/1, 168/1 w m. Stary Dwór, przebudowę drogi gminnej Więzowno – Bytkowice, przebudowę drogi gminnej Wilcze – Mąkowarsko, zagospodarowanie plaży w Pieczyskach, etap III.

Kolejne zadania czekają

W trakcie przygotowania pozwolenia są takie zadania jak np. termomodernizacja budynku SP nr 2 w Koronowie, budowa świetlicy wiejskiej w Byszewie, budowa nowej świetlicy wiejskiej w Samociążku na terenie rekreacyjnym, budowa drogi Nowy Jasiniec – Stary Jasiniec, budowa drogi Bytkowice – Gogolinek, przebudowa drogi w Krąpiewie, budowa drogi w Gogolinku na odcinku Gogolinek – Chmielewo, przebudowa drogi w Okolu, budowa ulic Brzoskwiniowej, Czereśniowej, Orzechowej w Koronowie, budowa i przebudowa ul. Nad Brdą w Tryszczynie, budowa dróg na osiedlu Pieczyska w Koronowie, budowa ulicy Bydgoskiej w Koronowie (Grabina), budowa drogi Huta-Wiskitno, budowa ul. Stawowej we Wtelnie, zagospodarowanie terenu przy ul. Tucholskiej w Koronowie, budowa drogi w Nowym Jasińcu (przy skrzynkach), przebudowa stadionu miejskiego w Koronowie.

Plany są jeszcze większe

Mimo iż sporo zadań jest w trakcie sporządzania dokumentacji to gmina przygotowuje się też do kolejnych przetargów na wykonanie projektu. Tak jest chociażby w przypadku budowy orlika w Wierzchucinie Królewskim.

Porzucone projekty

Powyższe zestawienia nie określają projektów porzuconych, które nie zostały zrealizowane. Dla przykładu nie wybudowano ścieżki rowerowej z Koronowa do Wierzchucina Królewskiego. – 5 lipca 2017 roku Gmina Koronowo podpisała umowę z firmą Ikar Inżyniera Komunikacyjna Andrzej Sawoszczuk na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej ścieżki rowerowej Okole – Stary Dwór – Wierzchucin Królewski – przekazał nam w ubiegłym roku burmistrz Patryk Mikołajewski. – Jednak prace projektowe ostatecznie nie zostały zakończone. Na etapie przygotowania dokumentacji wykonawca zgłaszał problemy w zakresie współpracy z biurem projektowym działającym na zlecenie ZDW w Bydgoszczy oraz problem z uzyskaniem uzgodnień proponowanych rozwiązań od zarządców dróg: krajowej i wojewódzkiej. Wytyczne zakładały przebudowę drogi wojewódzkiej oraz wykup terenów prywatnych, których realizacja leżałaby po stronie Gminy. Szacowane koszty realizacji w roku 2017 to około 5 mln zł, co było zbyt dużym obciążeniem dla budżetu Gminy – dodał.

Pieniądze podatników do śmietnika

Porzucono też pierwotny projekt przebudowy budynku byłej stołówki przy MGOK w Koronowie na cele kulturalne. Gmina postanowiła zrobić nową dokumentację. Zdaniem burmistrza taką decyzję podjęli radni. – Realizacja ówczesnego projektu została odrzucona decyzją Radnych Rady Miejskiej w Koronowie, a koszt tej dokumentacji wyniósł wówczas 39 tys. 800 zł – wyjaśnia Patryk Mikołajewski.

Idź do oryginalnego materiału