Stowarzyszenie „Dar Serca” zaprasza mieszkańców gminy na Dzień Otwarty

redziny.pl 1 miesiąc temu

W czwartek 21 listopada Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Dar Serca” zaprasza mieszkańców gminy na Dzień Otwarty.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Dar Serca” od początku swojej działalności w 2007 roku koncentrowało swoje działania na wzajemnej integracji osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także na nawiązywaniu przez nich przyjaznych relacji ze społecznością lokalną. We wczesnym etapie działania te obejmowały swoim zasięgiem głównie teren gminy Rędziny. Dzięki przychylności i wsparciu samorządu stowarzyszenie mogło realizować wiele zadań i projektów.

Wraz z rozwojem organizacji i przyjęciem nowych członków działania te rozszerzone zostały na teren powiatu częstochowskiego, a poprzez realizację turnusów rehabilitacyjnych (dofinansowywanych ze środków PFRON) i wycieczek krajoznawczych, również poza jego granice.

Stowarzyszenie „Dar Serca” w miarę rozwoju swoich możliwości i potrzeb podopiecznych stopniowo nawiązywało współpracę z lokalnymi instytucjami oświatowymi i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rędzinach w celu organizacji okolicznościowych spotkań integracyjnych oraz zebrań członków. Poprzez swe różnorodne działania i inicjatywy zwróciło uwagę przedstawicieli małych, okolicznych jak i większych firm na wspólne potrzeby osób z niepełnosprawnościami i zmobilizowało te podmioty do udzielenia na ich rzecz pomocy finansowej i organizacyjnej. Należy tu podkreślić wieloletnią współpracę z Firmę Cemex w Rudnikach wraz z Wolontariatem Pracowniczym.

Warto zaznaczyć, iż przed utworzeniem Stowarzyszenia w najbliższej okolicy nie działał żaden podmiot realizujący tak wieloaspektowy zakres działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. W kolejnych latach organizacja ta rozszerzała współpracę w różnym zakresie z innymi stowarzyszeniami i fundacjami, a także instytucjami m.in. PCPR i JOWES w Częstochowie.

Działalność Stowarzyszenia przyczyniła się nie tylko do dostrzeżenia przez społeczność lokalną potrzeb podopiecznych tej organizacji, ale również do umożliwienia im twórczego sposobu wyrażania ich emocji poprzez organizowanie dla nich warsztatów plastycznych i teatralnych. Następnie udostępnianie rezultatów ich pracy w formie tzw. „cegiełek” na lokalnych kiermaszach, okazjonalnych licytacjach, lub jako podarunki dla darczyńców. Efekty pracy na zajęciach teatralnych można było dostrzec podczas premier przedstawień prezentowanych mieszkańcom gminy Rędziny.

W ten sposób Stowarzyszenie wpływa znacząco na zmianę sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami od wykluczonych w kierunku traktowania ich jako aktywnych członków społeczeństwa.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia wielokrotnie już organizowali Dni Otwartych Drzwi w celu zaaranżowania spotkania osób z niepełnosprawnościami z mieszkańcami gminy Rędziny. Działania te skierowane były także poza krąg własnej organizacji, gdyż artyści z niepełnosprawnościami byli zapraszani na gościnne występy. Duże znaczenie dla integracji osób z niepełnosprawnościami z ich pełnosprawnymi rówieśnikami odgrywa udział wolontariatu zwłaszcza szkolnego, ponieważ kształtuje pozytywne wzorce społeczne wśród dzieci i młodzieży.

Na początku spotkania z wolontariuszami miały charakter sporadyczny, dzięki staraniom Zarządu Stowarzyszenia „Dar Serca” z porozumieniu z koordynatorami wolontariatu w gminnych placówkach oświatowych, wolontariusze uczestniczą w sposób rotacyjny w treningach bocci. Stowarzyszenie angażowało się w różnej formie w działania Lokalnej Grupy Działania „Razem na Wyżyny”. Jego członkowie uczestniczyli w spotkaniach wyjazdowych, natomiast Zarząd reprezentował organizację podczas konferencji.

Stowarzyszenie „Dar Serca” oprócz warsztatów plastycznych i cyklicznych imprez integracyjnych typu bale karnawałowe i spotkania mikołajkowe od początku rozpoczęło działania mające na celu umożliwienie rehabilitacji swoich podopiecznych poprzez nawiązanie współpracy z lokalną przychodnią lekarską oraz organizację corocznych wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne. Organizowano także dla podopiecznych zajęcia z elementami hipoterapii, aby przełamywać lęki osób z niepełnosprawnościami w kontaktach z końmi i innymi zwierzętami.

….

W celu umożliwienia swoim podopiecznym podjęcia aktywności sportowej poza okresami pobytu na turnusach, Zarząd Stowarzyszenia podjął działania polegające na samym początku na nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ruchowo ich Rodzin i Przyjaciół „Prometeus” z Konopisk, następnie zakup sprzętu niezbędnego do gry w paraolimpijską dyscyplinę – boccia. Efektem tych działań są cykliczne treningi i uczestnictwo podopiecznych, których aktualny stan zdrowia im na to pozwala w różnych turniejach i zawodach tej dyscypliny sportu.

Wraz z upływem czasu pojawiła się konieczność zaproponowania coraz starszym podopiecznym aktywności umożliwiających im stopniowe, choć częściowe usamodzielnienie od swoich opiekunów i jak najlepsze funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającym się świecie. Zarząd Stowarzyszenia odpowiedział na te potrzeby poprzez organizację warsztatów kulinarnych i różnego rodzaju szkoleń m.in. komputerowych, komunikacji interpersonalnej, spotkań z psychologiem.

W trakcie dotychczasowej działalności Stowarzyszenie umożliwiło wielu osobom zarówno z niepełnosprawnościami jak i pełnosprawnym odbycie staży w porozumieniu z Centrum Doradczym Proefecto i Śląską Fundacją Wspierania Rozwoju Społeczno-Zawodowego Juwentas. Na zaproszenie Fundacji uczestniczyło w realizacji dwóch zadań z PFRON. Przez kilka miesięcy w biurze Stowarzyszenia funkcjonowało: E-centrum dzięki porozumieniu z Fundacją „Aktywizacja”.

Podsumowując Stowarzyszenie „Dar Serca” prowadzi wielowymiarowy zakres działań zmierzających do stworzenia możliwie najlepszych warunków, aby podopieczni Stowarzyszenia miło spędzali czas, ucząc się przydatnych w życiu umiejętności, a także nawiązywali trwałe relacje międzyludzkie. Zajęcia te są niezmiernie istotne dla osób z niepełnosprawnością, gdyż pomagają im włączać się w życie społeczne i niwelować deficyty wynikające z ich niepełnosprawności. Członkami Stowarzyszenia „Dar Serca”
są również osoby mieszkające na terenie powiatu częstochowskiego, dlatego dotychczasowa działalność i dalszy rozwój tej organizacji jest istotny dla kształtowania pozytywnego wizerunku naszego powiatu jako miejsca przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami.

Idź do oryginalnego materiału