Jak wysoki poziom kortyzolu wpływa na wagę?
Kortyzol bardzo często jest nazywany hormonem stresu. Wydzielany jest przez nadnercza w odpowiedzi na stresujące sytuacje. W krótkim okresie jego działanie jest korzystne, bo mobilizuje organizm do działania, zwiększa poziom glukozy we krwi, a do tego przygotowuje mięśnie do intensywnego wysiłku. Jednak przewlekły stres, który skutkuje stale zwiększonym poziomem kortyzolu, może wywoływać wiele negatywnych skutków. Dotyczy to funkcjonowania całego organizmu, a także przybierania na wadze.
Jak wysoki poziom kortyzolu wpływa na wagę? Prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, co zwiększa ryzyko chorób metabolicznych. Długotrwały stres powoduje także:
- spowolnienie metabolizmu – wiąże się to z wpływem kortyzolu na gospodarkę hormonalną, co skutkuje hamowaniem procesów spalania tłuszczów;
- zwiększony apetyt – kortyzol stymuluje chęć spożywania wysokokalorycznych, tłustych i słodkich potraw.
Konsekwencją tego może być przyrost masy ciała.
Jak obniżyć kortyzol?
Jeśli zależy Ci na pozbyciu się zbędnych kilogramów lub po prostu utrzymaniu dotychczasowej wagi, to powinieneś zadbać o obniżenie kortyzolu. Wtedy stres nie będzie miał wpływu na odchudzanie. W takiej sytuacji ważne jest kompleksowe działanie, które będzie dotyczyło zarówno większej aktywności fizycznej, jak i zmiany nawyków żywieniowych – pomocna może być np. dieta pudełkowa ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/elblag/.
Oto sposoby na to, jak obniżyć kortyzol:
- większa aktywność fizyczna – najlepiej sprawdzą się regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności; koniecznie połącz wysiłek fizyczny z regeneracją;
- zdrowy sen – kładź się spać o regularnych porach; sen powinien trwać 7-8 godzin;
- techniki relaksacyjne – może to być medytacja, joga, a także ćwiczenia oddechowe;
- odpowiednia dieta – unikaj kofeiny i cukru, a za to zadbaj o spożywanie większej ilości zdrowych tłuszczów, witamin i źródeł magnezu.
Z czego powinna składać się dieta na niski kortyzol?
Odpowiednie odżywianie ma najważniejsze znaczenie w walce ze stresem, a także podczas odchudzania. Dlatego jednym z rozwiązań może być dieta pudełkowa np. ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/gniezno/.
Z czego powinna składać się dieta na niski kortyzol? Oto najważniejsze elementy:
- magnez – działa relaksacyjnie na układ nerwowy i pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu; źródłem magnezu są np. orzechy, szpinak i jarmuż;
- tłuszcze omega-3 – pomagają zmniejszyć stan zapalny i regulować poziom kortyzolu; źródła to m.in. orzechy włoskie, siemię lniane i tłuste ryby;
-
witamina C – wspiera funkcjonowanie nadnerczy i pomaga obniżyć poziom kortyzolu; źródła to cytrusy, papryka, truskawki, pietruszka itp.