Nawet 450 mln zł, z czego większość to dofinansowanie z Unii Europejskiej, Rzeszów będzie mógł wydać na inwestycje poprawiające i usprawniające mobilność. Będą one polegały m.in. na rozbudowie sieci dróg dla autobusów, budowie parking Park&Ride, budowie chodników i dróg rowerowych.
Podczas wtorkowej sesji przyjęty został strategiczny dla miasta Rzeszowa dokument - Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Obejmuje on kompleksowo zagadnienia dotyczące transportu i mobilności.
Celem tego dokumentu jest stworzenie optymalnych, komfortowych warunków przemieszczania się dla wszystkich uczestników ruchu w sposób bezpieczny i wygodny. W dokumencie SUMP określone są konkretne zadania z zakresu transportu i mobilności, które mają zostać wykonane. Katalog tych zadań został opracowany we współpracy z mieszkańcami.
Co ważne SUMP został opracowany nie tylko dla miasta Rzeszowa, ale dla całego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, bo granice administracyjne nie powinny stanowić barier dla przemieszczających się osób. A obszar ten na koniec 2023 r. zamieszkiwało 399 439 osób.
- SUMP dla ROF wyznacza ramy dla tworzenia nowych projektów transportowych. Chodzi o to, aby w ramach jednej, wspólnej dla wszystkich gmin ROF polityki dążyć do prowadzenia działań na rzecz zrównoważonego transportu. Dokument ten stanowi plan działania dla jednostek samorządu terytorialnego
– podkreśla dr inż. Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa, jeden ze współtwórców Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.
- Dokument został opracowany dzięki ogromnej pracy, którą wykonali pracownicy urzędu miasta i miejskich jednostek, na czele z Wydziałem Pozyskiwania Funduszy i Biurem Rozwoju Miasta Rzeszowa. SUMP oprócz tego, iż będzie swoistym drogowskazem działań, które miasto będzie podejmowało, jest także dokumentem niezbędnym do tego, by starać się o fundusze Unii Europejskiej na działania związane z poprawą szeroko pojętej mobilności. Możliwa będzie realizacja inwestycji o wartości do ok. 450 mln zł, z czego aż 300 może stanowić unijne dofinansowanie
– mówi Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.
Projekty, które miasto Rzeszów w ramach SUMP będzie chciało realizować z wykorzystaniem zewnętrznych środków to m.in.:
- budowa węzłów przesiadkowych wraz z parkingami typu Park&Ride, czyli Parkuj i Jedź na granicach naszego miasta i sąsiednich gmin,
- rozbudowa sieci drogowej na potrzeby transportu publicznego,
- budowa i rozbudowa chodników i dróg rowerowych,
- budowa oświetlenia,
- poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych,
- reorganizacja i optymalizacja siatki połączeń autobusowych,
- stworzenie jednej aplikacji dla usług transportu w Rzeszowie i obszaru ROF,
- budowa i rozbudowa pętli oraz zajezdni autobusowych,
- budowa miejsc postojowych dla rowerów i hulajnóg,
- wymiana taboru autobusowego,