Św. Józef patronem trudnych spraw
Figura św. Józefa została przekazana członkom „Arki”, którzy spotkali się z biskupem w kościele św. Aleksego. A wcześniej przy herbacie w sąsiadującym ze świątynią DPS-ie.
– Nasz wybór patrona nie jest przypadkowy – mówi Anna Kupińska, przewodnicząca zarządu Fundacji L’Arche w Opolu. – Wybraliśmy go wspólnie, bo w panteonie świętych jest największym cieślą i budowniczym.
Dodaje, iż wierzą, iż wesprze ich w wybudowaniu w Opolu niewielkiego domu dla 12 osób niepełnosprawnych i ich asystentów. Wielu osobom wydaje się to zadaniem bardzo trudnym. A choćby wręcz niemożliwym. Mimo to św. Józef jest patronem trudnych spraw. Chcemy mu o naszym marzeniu dla Arki w Opolu mówić.
– W każdą środę modlimy się wszyscy do św. Józefa – mówi ks. Daniel Nowak, duchowy opiekun wspólnoty, prosząc go po moc w zbudowaniu domu z cegieł, ale też domu naszej wspólnoty, relacji między nami na wzór Świętej Rodziny.
Co to jest „Arka”?
Założycielem wspólnot „Arki” był w latach 60., we Francji, Jean Vanier. Zamieszkał on z dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami. Z czasem wspólnoty się rozrastały. I tak powstał ruch Wiara i Światło. w tej chwili domy „Arki” działają w 150 krajach świata. W Polsce działa siedem takich domów. Mieszczą się w Śledziejowicach k. Wieliczki oraz we Wrocławiu i w Poznaniu (po dwa). A także w Warszawie i w Gdyni.
Najpilniej miejsca w domu potrzebują osoby niepełnosprawne intelektualne, które już nie mogą mieszkać z rodzicami czy dziadkami. Grozi im, iż trafią do DPS-u oddalonego kilkadziesiąt kilometrów od Opola. To z kolei spowoduje, iż będą oderwane od środowiska, z którym są zżyci, od przyjaciół itd. Dlatego też jeżeli uda się zbudować dom w Opolu, będą mogli zostać blisko miejsca, gdzie się wychowywali i uczyli samodzielności.
Jest szansa, iż pieniądze na wybudowanie domu uda się pozyskać z rządowego programu wspomaganego mieszkalnictwa. Opolska „Arka” ma już projekty domu przygotowane przez studentów Politechniki Opolskiej. Nie dysponuje natomiast na razie odpowiednią działką.
Czego uczy św. Józef
– Życzę wspólnocie „Arka”, by św. Józef – tak jak wspierał budowanie domu w Nazarecie – wspierał budowę domu „Arki” w Opolu. A także swoim wstawiennictwem wspierał budowanie duchowe wspólnoty, która kieruje się wartościami, które on w swoim życiu wyznawał – powiedział bp Waldemar Musioł, pomocniczy biskup opolski.
Podkreślił, iż figura, którą przekazał wspólnocie, nie została poprzedniego dnia kupiona w sklepie. W Roku Świętego. Józefa odwiedzała ona domy i rodziny w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. W czasie tego wędrowania zdarzył się mały wypadek. Postać Jezusa „straciła głowę”. Figurę trzeba było naprawić.
– Widzę w tym pewien symbol – mówił biskup. – Niedoskonałość tej figury pokazuje, iż św. Józef jest nam wszystkim dany jako patron. I do niego możemy przychodzić z całą gamą naszych rozmaitych życiowych niedoskonałości. W związku z tym przyjmuje nas z nimi i chce być naszym wspomożycielem.
Dodał, iż mocno wierzy, iż św. Józef będzie razem z nimi nie tylko budował dom.
– Dlatego będzie również budował waszą wspólnotę w oparciu o wartości, których jest od wieków nosicielem. Wartości, które każdej ludzkiej wspólnocie są potrzebne. Wiem, iż one w tej wspólnocie są realizowane. Zwrócę uwagę na trzy z nich. One zbudowały nazaretański dom i wiem, iż w waszej wspólnocie są realizowane: czułość, troska i poświęcenie – ofiarność, dar z siebie.