Świadczenie wspierające a śmierć beneficjenta: co musisz wiedzieć

4 godzin temu
Ustawa o świadczeniu wspierającym jasno określa zasady wypłaty świadczenia w przypadku śmierci osoby uprawnionej. jeżeli beneficjent zmarł przed otrzymaniem wypłaty za dany miesiąc, świadczenie może zostać wypłacone osobie, która wspólnie z nim zamieszkiwała i prowadziła gospodarstwo domowe. Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające jest przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością, które ukończyły 18. rok życia. Warunkiem jest posiadanie decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, która potwierdza odpowiedni poziom potrzeby wsparcia wyrażony liczbą punktów. Wniosek o świadczenie składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata niezrealizowanego świadczenia po śmierci

Jak informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim, w sytuacji, gdy osoba uprawniona do świadczenia wspierającego zmarła, ale za życia złożyła wniosek do ZUS i Zakład przyznał jej prawo do tego świadczenia, najbliżsi mogą wystąpić o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. W tym celu należy złożyć formularz SWN-INF.

Jest to jednorazowa wypłata za pełny miesiąc, w którym nastąpił zgon, na rzecz osoby wspólnie zamieszkującej i gospodarującej ze zmarłym, choćby jeżeli nie j
Idź do oryginalnego materiału