Światowy Dzień Nadciśnienia. Skorzystaj z badań – FILM

6 godzin temu





W Polsce na nadciśnienie cierpi ponad 10 milionów osób. Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia eksperci przypominają, iż regularne pomiary ratują życie.

Nadciśnienie tętnicze długo nie daje żadnych objawów, ale nieleczone może prowadzić do zawału serca, udaru czy niewydolności nerek. Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca, by 17 maja – w Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego – zadbać o zdrowie i skorzystać z bezpłatnych badań oraz nowego programu profilaktycznego „Moje Zdrowie”.

Na tę chorobę w Polsce cierpi już ponad 10 milionów osób, a tylko w ubiegłym roku nadciśnienie zdiagnozowano u 1,2 miliona nowych pacjentów. W Małopolsce liczba ta sięgnęła aż 120 tysięcy.

„Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, który obchodzimy 17 maja, to dobra okazja, by przypominać, iż szansą na wczesne wykrycie tej i innych chorób układu krążenia są badania profilaktyczne. Pomiary ciśnienia regularnie można wykonywać m.in. w kiosku profilaktycznym, który działa w naszej sali obsługi klientów w Krakowie przy ul. Wadowickiej 8W” – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Podczas wizyty w kiosku profilaktycznym można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze, masę i skład ciała, wiek metaboliczny, saturację, temperaturę i siłę uścisku dłoni. Pomiarów nie interpretuje lekarz, ale doradca NFZ może wskazać normy i podpowiedzieć, jak skorzystać z narzędzi zdrowotnych dostępnych w systemie.

W materiale wideo dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko, kardiolog z GVM Carint Centrum Kardiologii Oświęcim, wyjaśnia, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego:


Warto również zajrzeć do najnowszego wydania „Poradnika Pacjenta” poświęconego nadciśnieniu. „Poradnik Pacjenta” to praktyczny przewodnik tworzony z myślą o pacjentach. Tłumaczy, jak mierzyć ciśnienie, jakich objawów się spodziewać, a także – w jakie mity nie wierzyć. Wszystkie publikacje NFZ są dostępne na stronie: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta.

Zrób bilans zdrowia i skorzystaj z programu Moje Zdrowie

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program „Moje Zdrowie”, skierowany do wszystkich osób powyżej 20. roku życia. Wystarczy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub w przychodni POZ.

Na podstawie zgłoszenia system przygotowuje indywidualny zestaw badań – dostosowany do wieku, płci i stylu życia. Po ich wykonaniu pacjent omawia wyniki z personelem medycznym, który może zlecić dalszą diagnostykę. Podczas wizyty końcowej otrzymuje też Indywidualny Plan Zdrowotny. Osoby w wieku 20–49 lat mogą skorzystać z bilansu co 5 lat, a powyżej 49 lat – co 3 lata.

Zdrowie na talerzu i bez mitów

Lekarze przypominają, iż jednym z najważniejszych filarów profilaktyki nadciśnienia jest styl życia. Siedzący tryb, niezdrowa dieta, stres i używki to główne czynniki ryzyka.

Z pomocą przychodzi portal Diety NFZ, który oferuje bezpłatne, zbilansowane jadłospisy oparte na diecie DASH.

Idź do oryginalnego materiału