Święcenia diakonatu w Opolu. Otrzymało je dwóch kleryków

6 miesięcy temu

Święcenia diakonatu w Opolu

Święcenia diakonatu w Opolu odbyły się w sobotę 18 listopada. Kandydatów do diakonatu przedstawił biskupowi wicerektor seminarium, ks. dr Robert Sadlak.

– Świadomi swego powołania nasi bracia wczoraj wieczorem wyznali swoją wiarę, a dzisiaj chcą przyjąć sakrament święceń w stopniu diakona. Ta wasza decyzja cieszy Kościół Jezusa Chrystusa w Opolu – mówił.

Biskup Rudolf Pierskała, rozpoczynając kazanie, przypomniał, iż niedziela 19 listopada będzie Światowym Dniem Ubogich. Podkreślił, iż służba ubogim będzie podstawową posługą diakonów.

– Kościół od was oczekuje, iż będziecie solą ziemi i światłem świata. Dbajcie o swoją wiarę. To się wydaje oczywiste, ale nie jest, bo można zachowywać pobożne praktyki, a być niewierzącym. Będziecie odtąd widoczni dla ludzi, jak miasto położone na górze. Już nie będziecie prywatnymi osobami. Światło stawia się na świeczniku, by świeciło wszystkim, którzy są w domu. Wierni pragną widzieć w was Chrystusa. Nie wystarczy pięknie mówić. Trzeba to potwierdzać prawym życiem – mówił biskup Pierskała.

– Powinniście Marcinie i Tomaszu być znani jako mężczyźni prawdomówni, pracowici i pełni optymizmu. Pesymista wiernych do kościoła nie przyciągnie. Jezus jest z nami. Nie mamy się czego bać. To jest nasze zadanie byśmy w świecie pełnym obaw i niepokoju dawali nadzieję – dodał biskup.

Nowymi diakonami w diecezji opolskiej zostali:

  • Marcin Dydzik z parafii św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej;
  • Tomasz Łabys z z parafii św. Andrzeja Apostoła w Kamienniku.

Przebieg święceń

Po odśpiewaniu litanii do wszystkich świętych (w jej trakcie przystępujący do święceń leżą na posadzce kościoła na znak całkowitego oddania się Bogu) nastąpiły święcenia diakonatu w Opolu. To akt, który odbywa się w ciszy. Biskup nałożył ręce na głowę każdego z kandydatów, a następnie odmówił modlitwę święceń.

Już wyświęceni diakoni z pomocą swoich proboszczów ubrali stuły na sposób diakoński oraz dalmatyki. Każdemu z diakonów biskup przekazał księgę Ewangelii (diakoni są zobowiązani ją czytać i głosić) oraz pocałunek pokoju.

Znak pokoju przekazali nowo wyświęconym uczestniczący w liturgii diakoni.

Nowo wyświęceni zobowiązali się przez przyrzeczenie do posłuszeństwa biskupowi, do życia w celibacie oraz do codziennego sprawowania Liturgii Godzin, czyli do modlitwy brewiarzowej.

Diakon może m.in. czytać podczas mszy św. Ewangelię, rozdawać komunię św., głosić kazania i błogosławić przyjmujących sakrament małżeństwa. Nie ma prawa spowiadać, ani odprawiać mszy świętej.

Idź do oryginalnego materiału