Święto Dzieci Gór 2025 rozpoczęte! Uczestników festiwalu po raz pierwszy powitano w MCK SOKÓŁ

9 godzin temu

Choć wydeptane przez ponad trzy dekady ścieżki Święta Dzieci Gór zdawały się prowadzić zawsze tą samą drogą, tegoroczna edycja rozpoczęła się w zupełnie nowym miejscu. Z powodu remontu sądeckiego ratusza, uczestników 32. edycji międzynarodowego festiwalu dziecięcych zespołów folklorystycznych powitano nie w siedzibie władz miasta, ale w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.

Nowe miejsce, niezmiennie ciepłe emocje

20 lipca sala im. Romana Sichrawy w SOKOLE wypełniła się muzyką, śpiewem i radością. Do powitania zespołów gotowi byli Mystkowianie – gospodarze tegorocznego festiwalu. Dźwięki prymisty i lachowskiej kapeli rozpoczęły to wyjątkowe popołudnie. Festiwalowy mikrofon objęli prowadzący: Hanka Rybka i Patryk Rutkowski – znani wśród uczestników jako „Ciocia Hania” i „Wujek Patryk”.

Słowa, które budują wspólnotę

Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Zarych, dyrektor MCK SOKÓŁ i gospodarz miejsca. Wspominając początki festiwalu i jego twórców – Antoniego Malczaka oraz Benedykta Kafla – podkreślił wartość tradycji i nieprzerwanej obecności etnografów oraz animatorów kultury przez ponad trzy dekady wydarzenia. Później przemawiali goście honorowi: – Jadwiga Wójtowicz, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, która przekazała pozdrowienia od marszałka Łukasza Smółki i podziękowania dla organizatorów, – Bożena Borkowska, wiceprezydent Nowego Sącza, która zapewniła, iż za rok festiwal powróci do wyremontowanego ratusza, – Michał Nowak z zarządu powiatu nowosądeckiego, reprezentujący starostę Tadeusza Zarembę, – dr Dorota Majerczyk, przewodnicząca Rady Artystycznej Święta, która życzyła dzieciom, by scena stała się ich drugim domem.

Serce ważniejsze niż barwa skóry

Nie zabrakło symbolicznych momentów. Uczestnicy i organizatorzy wymienili się podarkami, a kierownicy zespołów podzielili się wzruszającymi refleksjami – o powrotach, o trudnościach pandemicznych, o wyjątkowej atmosferze, która przyciąga ich po raz szósty. Uwagę zwróciły także słowa ks. Kazimierza Króżla – misjonarza z Tanzanii: „Nieważny jest kolor skóry, ale kolor serca. U wszystkich ten sam!”

Festiwal z duszą i tradycją

Tegoroczne Święto Dzieci Gór mimo zmian lokalizacji nie traci ducha. Przez cały tydzień zespoły z różnych zakątków świata – od USA po Tanzanię – będą prezentować folklor swoich regionów w wyjątkowej formule „dziecko – dziecku”. Choć ścieżki organizacyjne w tym roku były momentami kręte, festiwal ruszył z pełną mocą i sercem. A Małopolska znów stała się stolicą dziecięcego folkloru.

Źródło i fot.: MCK Sokół | Kamil Cyganik

Idź do oryginalnego materiału