Piękna pogoda, podniosła atmosfera i wspólna pamięć o naszej historii – tak wyglądały dzisiejsze obchody Święta Konstytucji 3 Maja w sercu Bielska-Białej.
Na ulicach
Po uroczystej mszy za ojczyznę ulicami Bielska-Białej przeszedł przemarsz na plac Wojska Polskiego. W barwnym pochodzie udział wzięli żołnierze z Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, przedstawiciele policji i straży pożarnej, harcerze ZHP i ZHR, Młodzieżowa Rada Miasta, liczne poczty sztandarowe oraz orkiestra wojskowa, która dodała wydarzeniu marszowego rytmu.
Delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Konfederatów Barskich, oddając hołd tym, którzy walczyli o niepodległość. Następnie na placu Wojska Polskiego wspólnie odśpiewano hymn Polski, a głos zabrali zastępca prezydenta Bielska-Białej oraz Dowódca 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Odbyła się też defilada wojskowa, a całość zwieńczył koncert patriotyczny w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Dętej BCK.
W sali BCK
Dziś o 19.00 Bielskie Centrum Kultury zaprasza na wydarzenie, które łamie schematy i wzrusza do łez. Usiądźcie wygodnie w sali koncertowej BCK, by doświadczyć „Dnia Trzeciego Maia, Roku 1791” – widowiska muzycznego, które zamiast patosu serwuje emocje, prawdę i przepiękną muzykę. Nie będzie martyrologii. Będzie serce.
Pięknie i mądrze
Zazwyczaj, gdy słyszymy o koncercie z okazji święta państwowego, myślimy: poważnie, przewidywalnie, może choćby trochę… nudno. Oficjalne przemówienia, hymn, kilka patetycznych pieśni. Tymczasem 3 maja w Bielsku-Białej zapowiada się zupełnie inaczej. Bielskie Centrum Kultury proponuje wydarzenie, które wywraca te schematy do góry nogami. „Dzień Trzeci Maia, Roku 1791” to nie koncert w tradycyjnym rozumieniu – to poruszające widowisko, w którym historia i wzruszenia i emocje idą ramię w ramię z dobrą muzyką i artystycznym rozmachem.
– To propozycja dla tych, którzy mają dość sztampy, ale cenią wartości. Dla młodych, którzy nigdy nie byli na koncercie z okazji 3 maja – i dla starszych, którzy chcieliby w końcu poczuć, iż to święto można przeżywać inaczej. Bo ten koncert to nie akademia, ale spektakl, który działa na wszystkie zmysły. Porywa muzyką, wzrusza słowem, zachwyca obrazem. Jest i pięknie, i mądrze. I zdecydowanie nie nudno – zapewniają organizatorzy.
Znakomici artyści
Za warstwę muzyczną odpowiada Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha, który przygotowuje dla publiczności trzeciomajowe widowisko. Tym razem sięgnął po utwory, których nikt nie spodziewałby się w kontekście patriotycznym – m.in. „Wolność” Marka Grechuty, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, czy „Zbudujmy świat” Zbigniewa Wodeckiego. Ale też piosenki Edyty Geppert, Stanisławy Celińskiej, Krzysztofa Krawczyka, Violetty Villas i zespołu Mikromusic. To właśnie ich teksty – ponadczasowe, mocne, poruszające – tworzą opowieść o tym, czym jest wolność, co znaczy niepodległość i jak kruche potrafią być prawa, które raz zostały nadane.
Na scenie – oprócz orkiestry – zobaczymy trzy wyjątkowe solistki. Natalia Grosiak, znana z zespołu Mikromusic, wniesie do koncertu swoją charakterystyczną wrażliwość i lekkość. Magdalena Zawartko, ceniona wokalistka jazzowa, pokaże siłę głosu i emocji. A Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt – aktorka związana z bielskim Teatrem Polskim – nada całości teatralny charakter. Towarzyszyć im będzie niezwykle energetyczny chór Wroclove Musical Choir, który słynie z ekspresji scenicznej i wielogłosowej harmonii.
Wielowymiarowe widowisko
Najciekawsze jednak jest to, iż cały koncert przetykany będzie dramatyzowanymi scenami teatralnymi, które opowiadają historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Publiczność zostanie przeniesiona do czasów Sejmu Czteroletniego – na scenie pojawi się sam król Stanisław August i jego otoczenie, a cytaty z historycznych dokumentów będą pretekstem do stworzenia nowych scen i dialogów. Dzięki temu widz ma szansę poczuć, jak wielką sprawą – i jak wielkim wysiłkiem – było uchwalenie tego dokumentu, który do dziś budzi dumę i wzruszenie.
Warto podkreślić, iż wydarzenie ma jeszcze jeden, głębszy wymiar. Rok 2025 to także Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. Ta symboliczna rocznica również znajdzie swoje miejsce w narracji koncertu – jako znak ciągłości naszej historii i przypomnienie, iż Polska to opowieść, którą piszemy wspólnie od ponad tysiąca lat.
„Dzień Trzeci Maia, Roku 1791” to wydarzenie, które trafia do każdego – niezależnie od wieku i muzycznych upodobań. Bo tu nie chodzi tylko o patriotyzm – chodzi o emocje, które wszyscy rozumiemy. O wolność, którą wszyscy cenimy. O wspólnotę, którą wszyscy chcielibyśmy poczuć. I właśnie dlatego ten koncert jest tak wyjątkowy.