Święto Plonów w Gminie Czarnków - relacja

czarnkow.pl 3 tygodni temu

POLONEZ, PIĘKNE WIEŃCE, WYJĄTKOWY OBRZĘD DOŻYNKOWY NAGRODZONY OWACJAMI NA STOJĄCO, INTEGRACJA, ZACHWYCAJĄCE DEKORAJE, DZIELENIE CHLEBA, RĘKODZIEŁO I REGIONALNE PRODUKTY W KUŹNICY CZARNKOWSKIEJ.

Tradycją jest, iż ostatnia niedziela wakacji dla Gminy Czarnków to dzień wyjątkowy i tak było w tym roku. 25 sierpnia 2024 r. w Kuźnicy Czarnkowskiej odbyły się Parafialno-Gminne Dożynki. Święto Plonów to dla rolników czas symboliczny, czas efektów wielomiesięcznej pracy.

Podsumowanie tegorocznych żniw rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Kuźnicy Czarnkowskiej ks. Krzysztof Samborski MS. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele samorządu, starostowie tegorocznych dożynek, delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a później barwny korowód prowadzony przez Czarnkowską Orkiestrę Dętą przeszedł na stadion sportowy, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy oraz główne uroczystości.

Uroczystości obrzędowe rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie sołectwa: Kuźnica Czarnkowska, Ciszkowo, Zofiowo, Komorzewo, Gębice, Śmieszkowo, Marunowo, Romanowo Górne, Romanowo Dolne, Sarbia-Sarbka, Jędrzejewo, Brzeźno, przekazały swoje wieńce Gospodarzom Dożynek. Ceremoniał dożynkowy uatrakcyjnił polonez by w ten sposób ukoronować ciężką i mozolną pracę rolników.

Nieodłącznym punktem uroczystości był obrzęd dożynkowy, który w tym roku przeprowadzi mieszkańcy, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, harcerze Nomada, zespół śpiewaczy Kuźniczanie, radni, sołtysi, którzy tańczyli, pięknie śpiewali, zachwycali artystycznymi talentami i poczuciem humoru. Artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Początkiem obrzędu dożynkowego było tradycyjne przecięcie powrozu przez gospodarzy. Symbolicznym momentem było również przekazanie na ręce wójta Gminy Czarnków Krzysztofa Chyży i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Daniela Gołębiewskiego chleba ofiarowanego przez tegorocznych starostów dożynek: panią Joannę Lupa-Danilewicz i pana Mirosława Towpika. W trakcie obrzędu obtańczono i przekazano główny wieniec sołectwa Kuźnica Czarnkowska.

Serdecznie przywitał wszystkich rolników oraz gości wójt Gminy Czarnków Krzysztof Chyży. Podczas swojego przemówienia podkreślał, iż dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla wszystkich rolnika, a Święto Plonów to euforia i odpoczynek od ciężkiej pracy. Dziękował za chleb, za wielki trud, za dobrą pracę i za godną postawę mimo wielu trudności. Na koniec za owoce ciężkiego i mozolnego trudu, złożył słowa najwyższego uznania.

Podczas dożynek przyznano Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Uhonorowani prowadzą wzorowe gospodarstwa rolne będące efektem ciężkiej pracy oraz zamiłowania do rolnictwa. Otrzymanie odznaczenia w uznaniu zasług w dziedzinie rolnictwa jest szczególnym wyróżnieniem, które świadczy o zasługach, oddaniu pracy jak również zaradności i gospodarności. Odznaki przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście wręczył wójt Gminy Czarnków Krzysztof Chyży. Odznaki otrzymali: Zasłużony dla Rolnictwa Radosław Danilewicz, Zasłużony dla Rolnictwa Ireneusz Marian Korzeniowski, Zasłużony dla Rolnictwa Janusz Jeleńkowski. W trakcie oficjalnej części wójt wręczył wyróżnienia. Za wkład i zaangażowanie na rzecz rozwoju rolnictwa w Gminie Czarnków, wyróżnienia otrzymali Państwo: Joanna i Andrzej Majewscy, Agnieszka i Mirosław Towpik, Renata i Piotr Koszczyńscy, Agnieszka i Andrzej Dolni, Agnieszka i Krzysztof Jędrzejewscy, Szymon Kaczmarowski .

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna, z której pełna relacja znajduje się na stronie:

https://www.czarnkowgmina.pl/aktualnosc/swieto-plonow-w-gminie-czarnkow-relacja

Idź do oryginalnego materiału