Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego planuje w tym roku organizację fiesty balonowej, a więc imprezy, która będzie widowiskowym podniebnym pokazem. W planach na najbliższy rok są także inne działania promujące region.
Kilkadziesiąt balonów unoszących się wysoko nad ziemią, w tym jeden o wielkości 23 metrów promujący województwo Świętokrzyskie. Tak władze ROT wyobrażają sobie imprezę, którą w tym roku planują zorganizować w regionie. Marcin Piętak, dyrektor organizacji mówi, iż przygotowania do imprezy już się rozpoczęły, wciąż trwa analiza, w którym miejscu w regionie zostanie ona zorganizowana – albo na Ponidziu, albo na lotnisku w Masłowie.
– Takie fiesty realizowane są w kraju, jest kilkanaście imprez o takim charakterze. Chcemy być jednym z tych województw, które będzie jak słynna Kapadocja. To wydarzenie na pewno pozwoliłoby nam wyróżnić się na tle innych miast. Samych ekip balonowych w Polsce nie ma dużo, jest ich około 25. My chcemy ściągnąć do nas przynajmniej 50 balonów, marzeniem jest pokaz na sto balonów – mówi.
Wydarzenie ma zostać połączone z imprezą plenerową z koncertem i kiermaszem produktów regionalnych. Niewykluczone, iż balony będą startować także z innych lokalizacji, na przykład Chęcin czy okolic zamku w Krzyżtoporze. Fiesta balonowa ma zostać zorganizowana w okolicy połowy roku i potrwać 3 dni.
W planach są także inne działania marketingowe.
– To m. in. utworzenie tzw. infokiosków – przybliża Marcin Piętak. I precyzuje, iż są to panele zewnętrzne odporne na warunki atmosferyczne, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Służyć będą pozyskaniu dodatkowych turystycznych informacji, m. in. na temat okolicznych atrakcji, wydarzeń sportowych czy kulturalnych.
Na razie infokioski mają powstać w obrębie Kielc – przed urzędem marszałkowskim, w pobliżu Wojewódzkiego Domu Kultury oraz dworca PKP. Inwestycja jest planowana na przełomie kwietnia i maja.
Marcin Piętak informuje także, iż w tym roku lepiej oznakowane powinny zostać atrakcje województwa świętokrzyskiego, zwłaszcza te znajdujące się na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki w północnej części województwa. Jak tłumaczy, charakterystyczne duże brązowe tablice wskazujące kierunek atrakcji turystycznych pojawią się przy drogach krajowych.
ROT nie rezygnuje także z sezonowego połączenia autobusowego z Kielc na Święty Krzyż, w tym roku takie kursy mają być ponownie organizowane. W planach jest także organizacja Targów Slow Travel w kwietniu oraz promocja turystyki kamperowej w regionie. ROT zamierza w tym celu przygotować relacje radiowe i wideo, w których przedstawione zostaną najciekawsze atrakcje turystyczne, lokalne smaki i tradycje w oparciu o turystykę kamperową.