Symfonie Jana Wańskiego wybrzmiały w Katedrze

1 tydzień temu

We wtorek, 8 października, wnętrza Bazyliki Prymasowskiej ożyły dźwiękami zapomnianych symfonii Jana Wańskiego, jednego z nieco zapomnianych polskich kompozytorów XVIII wieku. Jego dzieła odkryte w archiwach Archidiecezji Gnieźnieńskiej, po latach ciszy ponownie wybrzmiały, wskrzeszając muzyczną tradycję regionu.

Wyjątkowy koncert, który łączy przeszłość z teraźniejszością.

Ten koncert był wyjątkowy z dwóch powodów: oprócz artystycznego wykonania dzieł muzycznych byliśmy także świadkami procesu mającego charakter naukowy. Ponownie na terenie miasta odtworzono ideę zespołu muzycznego zespołu, który przez wieki działał na terenie Gniezna. Capella Musica Gnesnensis funkcjonowała przy katedrze aż do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku. W 2023 roku zespół został reaktywowany, by ożywić bogatą muzyczną historię Gniezna i przypomnieć dawne tradycje.

Nowa Capella Musica Gnesnensis choć nawiązuje do historycznej formacji, nie jest jedynie odtwórczym projektem. Zespół składający się z wybitnych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym wnosi nową jakość do współczesnej sceny muzycznej. Jak podkreśla Ewa Pilarska-Banaszak, koordynatorka projektu:

– Capella Musica Gnesnensis to zespół instrumentalny, który specjalizuje się w wykonawstwie historycznym. Współpracujemy z muzykami, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, często zdobyte na renomowanych zagranicznych uczelniach. Grają oni na kopiach instrumentów z XVIII i XIX wieku co sprawia, iż nasze wykonanie muzyki Wańskiego jest zbliżone do tego jak brzmiał ten repertuar gdy był tworzony.

Symfonie Jana Wańskiego na nowo odkryte

W programie wtorkowego koncertu znalazły się utwory Jana Wańskiego, kompozytora działającego przede wszystkim w Wielkopolsce, który dziś nieco zapomniany, w swoich czasach był cenionym twórcą. Wański w latach 1788–1809 najprawdopodobniej był związany z zespołem katedralnym w Gnieźnie, a jego muzyka stanowiła istotną część ówczesnego życia kulturalnego. Dzięki partyturom przygotowanym na podstawie rękopisów zachowanych w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie przez Ewę Pilarską-Banaszak oraz wspólnej pracy instrumentalistów związanych z Capella Musica Gnesnensis udało się zrekonstruować jego trzy symfonie znajdujące się w gnieźnieńskim zbiorze. Było to pierwsze publiczne wykonanie tego reperturau zgodne z historycznymi praktykami wykonawczymi.

Wtorkowy koncert zgromadził liczną publiczność, która z entuzjazmem przyjęła występ. Słuchacze mieli okazję doświadczyć prawdziwego muzycznego spotkania z przeszłością, w którym każdy dźwięk, każde brzmienie przenosiło ich w czasy, gdy te kompozycje rozbrzmiewały w murach gnieźnieńskiej katedry.

Ożywianie historii przez muzykę

Koncert ten jest dowodem na to, iż historia muzyczna Gniezna wciąż kryje w sobie wiele skarbów. Działania takie jak reaktywacja Capella Musica Gnesnensis pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturalnego miasta, które jest znaczącym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego. Ożywianie dawnych tradycji, zarówno muzycznych, jak i artystycznych, stanowi nie tylko hołd dla przeszłości, ale również inspirację dla przyszłych pokoleń.

Organizatorzy mają nadzieję, iż koncerty takie jak ten będą regularnie odbywać się w Gnieźnie, a symfonie Wańskiego i innych kompozytorów związanych z miastem na nowo zagoszczą w sercach mieszkańców oraz turystów odwiedzających to historyczne miejsce.

Idź do oryginalnego materiału