Szansa na nowe żłobki w Wielkopolsce. Rząd zastąpi projekt Maluch+

2 dni temu

Na konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przedstawione zostały szczegóły rządowego programu Aktywny Maluch, będącego nową wersją dotychczasowego programu Maluch+. Na czym polega zmiana?

– Urealniliśmy kwoty, które można pozyskać na stworzenie jednego miejsca dla dziecka. Do tej pory było to 36 tys. zł, w tej chwili jest to ponad 57 tys. zł – mówiła w trakcie konferencji wiceministra Aleksandra Gajewska – Z naszego programu mogą skorzystać i samorządowcy, i podmioty prywatne. Pierwsza tura naboru wniosków cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak wciąż w 27 proc. gmin w Wielkopolsce nie ma żadnej opieki instytucjonalnej, formalnej, prywatnej czy publicznej. To są miejsca, których mieszkanki i mieszkańcy nie mają wyboru, nie mogą postanowić, aby ich dziecko rozwijało się najbliżej miejsca zamieszkania w placówce o wysokim standardzie. Wspólnie z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i samorządów my to zmienimy.

Wnioski mogą składać właściciele już istniejących żłobków (także w miastach) w celu zwiększania miejsc dla dzieci, jednak uczestnicy konferencji nie ukrywali, iż najbardziej zależy im na gminach, w których żłobki jeszcze nie powstały. Takie miejsca określane są jako „białe plamy”. Urząd Wojewódzki planuje do skutku przekonywać samorządy do składania wniosków:

– o ile te działania nie przyniosą efektu, ja będę kontaktowała się już bezpośrednio z tymi białymi plamami i diagnozowała, dlaczego przez cały czas nie zgłaszają się do programu. Będę jeździła w te miejsca i rozmawiała z ich włodarzami – mówiła wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc.

Zainteresowani mogą składać wnioski do 30 września. Budżet programu wynosi prawie 6,5 miliarda złotych (ze środków krajowych oraz europejskich, m.in. KPO). Województwo wielkopolskie otrzymało już ponad pół miliarda złotych.

Aktualnie w Wielkopolsce funkcjonuje 778 instytucji opieki dla dzieci do lat 3, które w sumie zapewniają ponad 21 tys. miejsc. Żadnej instytucji opieki nie posiadają następujące gminy: Chodzież, Margonin, Lubasz, Połajewo, Kiszkowo, Pępowo, Pogorzela, Poniec, Kamieniec, Rakoniewice, Mycielin, Chodów, Dąbie, Olszówka, Przedecz, Grodziec, Rzgów, Skulsk, Wierzbinek, Zduny, Kościan, Krzywiń, Rozdrażew, Rydzyna, Wijewo, Chrzypsko Wielkie, Wielichowo, Kuślin, Miedzichowo, Ryczywół, Sieroszewice, Białośliwie, Łobżenica, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo, Ujście, Wyrzysk, Wysoka, Czermin, Jutrosin, Pakosław, Orchowo, Powidz, Zagórów, Obrzycko, Ostroróg, Krzykosy, Złotów, Brodnica, Dolsk, Damasławek, Gołańcz, Mieścisko, Wapno, Nowe Miasto nad Wartą, Gizałki, Wągrowiec, Kwilcz i Wilczyn. Samorządowcy z tych gmin przyjechali na spotkanie z wiceministrą Gajewską, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim tuż po konferencji prasowej. Podczas niego mieli okazję na zadanie pytań o program Aktywny Maluch oraz innych kwestie związane z zakładaniem żłobków.

Idź do oryginalnego materiału