Szeptany Dzień w Hrudzie, czyli wszystko o szeptuchach i dawnych obrzędach słowiańskich – zapowiedź

2 godzin temu

Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zaprasza na bardzo oryginalną imprezę pod nazwą „Szeptany dzień”, podczas której zaplanowano dyskusję na temat szeptuch, ziołowe i rękodzielnicze warsztaty, projekcje filmów oraz panel dyskusyjny.

Kim są szeptuchy albo szeptunki? Odpowiedź poznamy w niedzielę 29 września w Klubie Kultury w Hrudzie w gminie Biała Podlaska (Hrud 121). Początek o godzinie 15. Wstęp bezpłatny.

Szczegółowy program:

15.00 – „Dzień i noc” – projekcja filmu

16.40 – panel dyskusyjny

16.55 – Polskie Zioła – warsztaty

17.45 – przerwa

18.00 – Motanka – warsztaty motania słowiańskich lalek mocy

19.00 – „Magia Podlasia – Szeptuchy” – projekcja filmu

Film „Dzień i Noc” to polsko-brytyjska koprodukcja, dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i tajemnych obrzędach ludowych Lubelszczyzny. Jest to piękna, uniwersalna historia o kobietach, magii, wiedźmach, gusłach, białym śpiewie ludowym i potrzebie bliskości w życiu każdego z nas. Film łączy ze sobą kino fabularne oraz dokumentalną obserwację, aby w oryginalny sposób opowiedzieć o najstarszym pokoleniu kobiet z Lubelszczyzny i stworzyć filmową mozaikę życia.

Muzykę do filmu skomponował światowej klasy kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares, którego wcześniejszy film „W objęciach węża” był nominowany do Oscara. Połączył on swoje szamańskie kompozycje z białym śpiewem ludowym z Lubelszczyzny.

„Dzień i Noc” miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze. Był także kandydatem do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej, a jego amerykańska premiera miała miejsce na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles.

Film „Magia Podlasia – Szeptuchy” to opowieść o szeptuchach i szeptunach, jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują tradycję zamów, przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. Opowieść o chorobach ludowych, uzdrowieniach, magii, czarach…, a przede wszystkim o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.

W filmie zadajemy pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia. Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie przez cały czas sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy, stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy?

Gdyby ktoś bardzo chciał obejrzeć film ,,Magia Podlasia – Szeptuchy”, a godzina projekcji nie będzie mu odpowiadała lub zechce obejrzeć go dwa razy, to informujemy, iż 29 września o godzinie 13 zaplanowana jest również projekcja w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie.

Idź do oryginalnego materiału