Pracownicy miasta Toronto planują zakup budynku przy 2535 Gerrard Street East, który po pracach dostosowawczych stanie się schroniskiem dla bezdomnych.
Torontoński Ratusz ogłosił sześć lokalizacji, w których zostaną otwarte nowe schroniska, jako część rozłożonej na 10 lat strategii wsparcia osób bezdomnych.
Sześć tych placówek to pierwsze z planowanych 20 nowych schronisk, które mają powstać do 2033 roku. Oto ich lokalizacje: 1615 Dufferin St. w pobliżu St. Clair Avenue West, 2204-2212 Eglinton Ave. W. niedaleko Caledonia Road, 2535 Gerrard St. E. w okolicach Victoria Park Avenue, 68 Sheppard Ave. W. blisko Yonge Street, 66 Third St. w pobliżu Islington Avenue oraz 1220 Wilson Ave. niedaleko Keele Street.
Miasto poinformowało, iż z ponad 100 rozważanych lokalizacji wybrano te, które najlepiej odpowiadają lokalnym potrzebom i spełniają wymagania dotyczące przestrzeni, budżetu i strefowania. Jednocześnie zaznaczono, iż w Toronto dostępnych jest kilka nieruchomości, które spełniają wszystkie kryteria dla miejskich schronisk.
Każda placówka będzie mogła przyjąć około 80 osób, w tym przedstawicieli różnych grup, takich jak rdzenni mieszkańcy, młodzież, kobiety, mężczyźni oraz pary. Strategia Toronto zakłada również zapewnienie mieszkańcom niezbędnego wsparcia i pomocy w wychodzeniu z bezdomności.
Obecnie miasto oferuje schronienie dla około 12 tysięcy osób, jednak zapotrzebowanie na miejsca w schroniskach pozostaje „bezprecedensowe”.
Nie wszystkie plany spotkały się z aprobatą. Parthi Kandavel, radny ze Scarborough Southwest, wyraził sprzeciw wobec planowanego schroniska przy 2535 Gerrard St. E. w swoim okręgu. W rozmowie z CityNews w październiku stwierdził, iż miasto musi lepiej przygotować się do realizacji projektu i dokładniej przeanalizować sytuację. Wspomniana nieruchomość to w tej chwili pusty budynek komercyjny, znajdujący się w sąsiedztwie domów szeregowych i w pobliżu żłobka.
Miasto zapowiedziało także proces konsultacji społecznych. Mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy zostaną zaproszeni do udziału w działaniach mających na celu integrację nowych schronisk z lokalnymi społecznościami we wszystkich sześciu lokalizacjach.
Na podst. CityNews