Szkolenia z pierwszej pomocy dla firm w Lublinie: obsługa AED i opatrywanie urazów to tylko ułamek wiedzy, jaką zyskasz!

2 tygodni temu

Wiesz, na czym polega wywiad SAMPLE, który może zaważyć na tym, czy osoba poszkodowana w wypadku wyjdzie z niego obronną ręką? Niestety, ale większość z nas nie potrafi go prawidłowo przeprowadzić. Właśnie dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o tym, jak ważne jest szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać adekwatną jednostkę szkoleniową, która wprowadzi Cię w arkana ratownictwa!

Czy firmy z Lublina powinny zainteresować się kursami z pierwszej pomocy?

Tak, zdecydowanie. Świadczą o tym zresztą twarde dane, jakie rokrocznie udostępnia Główny Urząd Statystyczny. Tylko między styczniem a wrześniem 2023 roku doszło do niemal 69 tysięcy zdarzeń. Stanowi to wzrost o 3,1% względem roku poprzedniego.

Warto też odnotować, iż zauważalnie wzrósł tzw. wskaźnik wypadkowości w Polsce: z 4,66 do 4,90. Jakie branże można uznać za najbardziej „urazogenne”? Tradycyjnie już, najwięcej takich zdarzeń dochodzi w:

  • sektorze usług górniczych i wydobywczych,
  • branży rekultywacji i przetwórstwa przemysłowego.

Z drugiej strony, wśród przedsiębiorstw, które uchodzą za w miarę bezpieczne zalicza się:

  • sektor usług profesjonalnych i naukowych,
  • usługi techniczne.

Praktyka pokazuje jednak, iż nie można w stu procentach wykluczyć tego, iż w przedsiębiorstwie, które można by uznać za dość bezpieczne, nie dojdzie do wypadku. Lepiej więc zawczasu sprawdzić ofertę szkoleń z pierwszej pomocy dla firm na centrumratownictwa.com.

Jako przedsiębiorca musisz też wiedzieć o tym, iż dla zdecydowanej większości działalności w Polsce takie szkolenie jest obowiązkowe, co wynika z Kodeksu Pracy. Lepiej nie oszczędzać na bezpieczeństwie i wysłać na szkolenie cały zespół. Tym bardziej iż ceny kursów pierwszej pomocy przedmedycznej w Centrum Ratownictwa są ustalane indywidualnie i są bardzo przystępne.

Czego nauczysz się podczas kursu pierwszej pomocy dla firm?

Mimo tego, iż szkolenie trwa zaledwie kilka godzin, Twój zespół nauczy się wielu ważnych rzeczy, które realnie wpłyną na poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. Te najważniejsze umiejętności, to:

  • rozpoznawanie przyczyn zatrzymania krążenia,
  • stworzenie łańcucha przeżycia,
  • prowadzenie akcji RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej),
  • wykonanie wstępnego badania urazowego,
  • przeprowadzenie wywiadu SAMPLE,
  • zasady prawidłowego postępowania, gdy dojdzie do urazu,
  • zabezpieczanie poparzeń i tzw. niemechanicznych czynników urazowych.

Pamiętaj, iż dobre jednostki szkoleniowe, jak Centrum Ratownictwa, dają też możliwość przedłużenia programu zajęć do dwóch dni oraz jego rozbudowania o wybrane obszary ryzyka, które w Twojej firmie wykazał audyt bezpieczeństwa. To kolejny atut, o którym nie należy zapominać.

Co ile należy organizować szkolenie z pierwszej pomocy?

Istnieją branże, gdzie trzeba je odnawiać co roku, jednak dla większości firm taki kurs jest bezterminowy. Praktyka pokazuje jednak, iż po zaledwie kwartale nabyta w ten sposób wiedza zaczyna się zacierać. Jak można temu przeciwdziałać?

Najlepiej byłoby odnawiać taki kurs co rok. Warto też poważnie zastanowić się nad wdrożeniem w firmie kompleksowego systemu pierwszej pomocy i dodatkowym premiowaniem osób, które wyraziłyby chęć kształcenia się w tym kierunku. Tak częste szkolenia mają jeszcze jeden atut – zasady udzielania pierwszej pomocy stale ewoluują.

Szkoląc zespół co dwanaście miesięcy, masz pewność, iż załoga będzie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata ratownictwa, co dodatkowo zwiększy poczucie bezpieczeństwa w firmie.

Idź do oryginalnego materiału