Sztab kryzysowy we Wrocławiu. Premier Tusk uspokaja – nie ma powodów do paniki

1 tydzień temu

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu zebrał się sztab kryzysowy. Uczestniczył w nim premier Donald Tusk wraz z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem. W spotkaniu brali udział szefowie służb oraz wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

— Prognozy nie są przesadnie alarmujące. Nie lekceważymy oczywiście żadnego sygnału. Mamy doświadczenia z Wrocławia w 1997 r. Chcę powiedzieć, iż nie ma powodu, aby przewidywać zdarzenia w skali, która powodowałaby zagrożenie na terenie całego kraju. jeżeli można się czegoś spodziewać, to lokalnych podtopień, czyli powodzi błyskawicznych, stwierdził po spotkaniu premier Tusk.

— Najbliższe dni to będzie pełna koncentracja 24 godziny na dobę. Nie będzie tak, jak w czasie tamtych zdarzeń, chyba w 2010 r., gdy weekend został trochę przespany. Pamiętamy, w piątek wtedy żegnaliśmy się nie najgorszymi prognozami, a w poniedziałek duża część kraju była pod wodą. Dzisiaj na pewno już nikt tego błędu nie popełni, przekonywał premier.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przedstawił aktualne dane dotyczące zagrożeń powodziowych w mieście i raport dotyczący działania służb miejskich:

Prognoza pogody IMGW:

W związku z obowiązującym ostrzeżeniem meteorologicznym dyżurnym synoptyk IMGW poinformowała o przewidywanej, następującej sytuacji meteo w nadchodzących dniach:

Piątek 13.09. – opady deszczu rzędu 20-30 l/m2

Noc z piątku na sobotę (13/14.09) – opady do 20 l/m2

Sobota (14.09) – 50% szansy na brak opadów lub opady do 30 l/m2

Noc z soboty/niedzielę (14/15.09) – opady intensywne 30 l/m2

Niedziela (15.09) – opady intensywne 30 l/m2

Noc z niedzieli/poniedziałek (15/16.09) – opady intensywne 30 l/m2

Poniedziałek (16.09) – opady nie większe niż 20 l/m2

Potencjalna prognozowana łączna suma opadów do wtorku to od 160 l/m2 do 200 l/m2.

Dla Wrocławia do poniedziałku 16.09.2024 r. wiatr prognozowany jest poniżej progu ostrzeżenia, czyli porywy będą nie większe niż 65 km/h.

MPK Wrocław: noc minęła bez zakłóceń w realizacji zadań przewozowych. Wszystkie poranne wyjazdy odbyły się bez problemu. Nie ma zgłoszeń od nadzoru uchu by były miejsca, w których stałaby woda. Wieczorem i w nocy dokonana została przez pogotowie torowe kontrola i czyszczenie zwrotnic ze spływającego z deszczem piachu i błota. Kierowcy i motorniczowie zostali zobowiązani do meldowania o zatkanych wpustach kanalizacji deszczowej. Nadzór Ruchu w tej chwili patroluje szlaki komunikacyjne również pod kątem nieprawidłowości związanych ze spływaniem wody.

Nie było poważniejszych zgłoszeń. Newralgiczne miejsca, czyli przejazdy pod wiaduktami we Wrocławiu są drożne a woda jest spod nich na bieżąco odprowadzana do kanalizacji.

– Wypełniają się kolektory i zbiorniki MPWiK, ale dalej jest spory zapas.

– Wypełniony został podziemny zbiornik pod TBS Wrocław na Dolnobrzeskiej. MPWiK uruchomiło mniejszą pompę, która na bieżąco odpompowuje wodę z kolektora burzowego do rowu melioracyjnego.

– MPWiK informuje, iż zbiorniki przy Długiej wypełniają swoją pracę. Oczyszczalnia i jej procesy są bezpieczne i oczyszczanie prowadzone jest bezproblemowo.

– Zaobserwowano pozytywną tendencję na kolektorze przed Wrocławską Oczyszczalnią ścieków: zmniejszanie poziomu wypełnienia do 80% pojemności kolektora.

– Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu: sklasyfikował zgłoszenia z nocy o niedrożnych wpustach i studzienkach – jest ich kilkadziesiąt – w tej chwili praca jest rozdysponowywana na załogi zajmujące się hydrodynamicznym udrożnianiem studzienek i przepustów.

– Inwestycje we Wrocławiu napomniały wykonawcę robót na ulicy Wilkszyńskiej o konieczności bezzwłocznego udrożnienia rowów melioracyjnych na terenie prowadzonych prac budowlano-inżynieryjnych na drodze. Te prace będą kontynuowane w porozumieniu ze ZDiUM.

foto: materiały prasowe UM Wrocławia

Idź do oryginalnego materiału