Szwedzki Instytut Meteorologii i Hydrologii: morskie farmy wiatrowy wpływają na morze

1 rok temu

Elektrownie wiatrowe mają wpływ między innymi na prądy morskie, zasolenie i temperaturę wody, zarówno na powierzchni, jak i na dnie. Co więcej, wpływ na morze ma daleko poza samą farmą wiatrową, gdy działają turbiny. Pokazują to pierwsze wyniki badania modelowego, które badacze oceanograficzni z Szwedzkiego Instytut Meteorologii i Hydrologii prowadzą obecnie na zlecenie Urzędu Morskiego i Wodnego. Ostateczne wyniki zostaną przedstawione wiosną 2024 r. i zostaną uwzględnione w szwedzkich planach morskich.

Badania Szwedzkiego Instytut Meteorologii i Hydrologii (SMHI) mają w założeniu przyczynić się między innymi do trwającej transformacji energetycznej w celu stworzenia zrównoważonego społeczeństwa. Przykładem daleko idących konsekwencji dla społeczeństwa może być wpływ energii wiatrowej na środowisko morskie. Lars Arneborg, dyrektor ds. badań oceanograficznych w SMHI stwierdził, iż pierwsze wyniki modelowe pokazują, że morskie farmy wiatrowe mają duży wpływ na morza, a ich oddziaływanie rozciąga się daleko poza zewnętrzne granice akwenów wodnych.

Wiatr za farmami wiatrowymi zmniejsza się i widzimy, że wpływa to na prądy i warstwy na powierzchni oceanu. To z kolei wpływa na składniki odżywcze i kwitnienie glonów w warstwie powierzchniowej, co z kolei ma wpływ na cały ekosystem morski, a także na warunki tlenowe w głębinach” - Lars Arneborg, dyrektor ds. badań oceanograficznych w SMHI.

W Szwecji wpływ morskiej energii wiatrowej na środowisko jest do tej pory postrzegany głównie jako lokalne konsekwencje w okolicach farm wiatrowych, a zwłaszcza w trakcie ich budowy. Jednak gdy elektrownie wiatrowe działają, skutki wykraczają poza granice działań maszyn. Jak potwierdzają pierwsze wyniki padań wpływ wiatru ma również wpływ na powierzchnię morza. Wirniki pobierają energię z wiatru, co jest głównym powodem budowy turbin wiatrowych i w zależności od warunków pogodowych zmniejszają natężenie wiatru nawet o 5–15% w odległości 30 kilometrów od farmy wiatrowej. Badania dowodzą, że wody powierzchniowe gromadzą się po jednej stronie obszaru o zmniejszonych wiatrach, podczas gdy wody głębinowe spływają po drugiej stronie, co z kolei wpływa na prądy na jeszcze większym obszarze.

Na przykład budowa elekrowni wiatrowych w ujściu Morza Bałtyckiego, miałaby konsekwencje dla całego środowiska morskiego. Zmieniające się dopływy lub zwiększone wymieszanie wpływającej wody mogą mieć wpływ na intensywność i głębokość trwałego zasolenia w środkowej części Morza Bałtyckiego, gdzie niedobór tlenu i pionowy transport substancji odżywczych decydującymi czynnikami dla życia morskiego. Zmiany, które pokazują pierwsze wyniki badań modelwoych, można uznać za niewielkie w porównaniu z naturalnymi odchyleniami, ale dotyczy to tylko istniejącej już energii wiatrowej. W przyszłości, gdy powstanie więcej morskich elektrowni wiatrowych, skumulowany wpływ wszystkich farm wiatrowych będzie się nakładał na siebie.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ogólny wpływ rozwoju energii wiatrowej na dużą skalę i czy będzie to miało znaczący wpływ na przykład na niedobór tlenu, kwitnienie glonów i ekosystemy Morza Bałtyckiego. Przed takim rozwojem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i w ujściu Morza Bałtyckiego należy zbadać wpływ planowanej energetyki wiatrowej, nie tylko na szwedzkie wody, ale na cały region” - Lars Arneborg, dyrektor ds. badań oceanograficznych w SMHI

Pierwsze wyniki zostaną przedstawione wiosną 2024 r. i posłużą za podstawę szwedzkich planów morskich, które będą wykorzystywane jako wytyczne dla władz, gmin i regionów. Badaniaprzeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Wodnej Szwecji. Wpływ energii wiatrowej na rośliny i zwierzęta morskie nie został zbadany w tym projekcie.

narodowcy.net/smhi.se

Idź do oryginalnego materiału