- Air Jordan 4 Retro Off – CV9388 – White Sail – 100 – Jordan Brand quietly slipped in a new rendition of the low-top
- best nike running shoes
Według Fundacji Watch Health Care pacjenci czekają na poradę lekarską, badanie, zabieg lub operację średnio ponad cztery miesiące. To najdłużej w historii prowadzonych od 2012 r. przez Fundację Watch Health Care pomiarów dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Nie napawa to optymizmem, bo dane NFZ są z nimi zbieżne.
Założyciel Fundacji WHC, lekarz Krzysztof Łanda powiedział, iż w 2024 r. nastąpiło tąpnięcie w czasie oczekiwania na leczenie. Z Barometru WHC wynika, iż w październiku i listopadzie 2024 r. czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne (np. porada lekarska, badanie, zabieg, operacja) wyniósł 4,2 miesiąca. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC z 2023 r. to dłużej o 0,7 miesiąca, czyli o ponad trzy tygodnie (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 3,5 miesiąca).
Było 2,4 miesiąca
4,2 miesiąca to najdłuższy średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne od 2012 r., kiedy Fundacja WHC publikuje raport. Na przełomie marca i kwietnia 2012 r. średni czas oczekiwania wynosił 2,4 miesiąca.
Z raportu wynika, iż aby uzyskać poradę lekarza specjalisty, trzeba poczekać średnio 4,3 miesiąca, to dłużej o około dwóch i pół tygodnia w porównaniu do 2023 r. (0,6 miesiąca). Z kolei na badanie diagnostyczne trzeba poczekać średnio 3,1 miesiąca, czyli dłużej o około dwóch i pół tygodnia w odniesieniu do 2023 r. (0,6 miesiąca).
Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania w porównaniu do 2023 zanotowano w dziedzinach: geriatria (o 2,5 miesiąca), endokrynologia (o 2,4 miesiąca), immunologia (o 2 miesiące), otolaryngologia (o 2 miesiące), chirurgia ogólna (o 2 miesiące) i reumatologia (o 2 miesiące).
Dopiero śmierć zwalnia miejsce w kolejce
Na pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym w tej chwili czeka się ponad rok – 13,7 miesiąca.
W przypadku opisanym w raporcie przez ankietera 73-letnia pacjentka cierpiąca na schizofrenię i demencję starczą na przyjęcie miała czekać ponad dwa lata. Podczas konferencji zacytowano wypowiedź kierowniczki jednego z ZOL-i: „Mamy 100 osób w kolejce i kilka czeka prywatnie, trudno określić czas oczekiwania, bo miejsce się zwalnia z chwilą śmierci. W mojej ocenie to co najmniej dwa lata”.
Długa droga od skierowania do leczenia
Podkreślono, iż od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych mija 35,8 miesiąca. Średni czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym od wizyty u ortodonty wynosi 21 miesięcy. W przypadku operacji wymiany zastawki serca łącznie od wizyty u lekarza POZ do przeprowadzenia operacji mija 21,4 miesiąca. Po wizycie u lekarza POZ pacjent doczeka się endoprotezoplastyki stawu kolanowego po 20,7 miesiąca. W przypadku epilepsji od momentu, w którym pacjent trafia na SOR, do wizyty w poradni leczenia padaczki mija 13,4 miesiąca.
Poszkodowane dzieci
Jako jedno z najbardziej niesprawiedliwych ograniczeń raport wskazuje czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym dzieci. Z badania wynika, iż na wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko z wadą zgryzu czeka niemal 7 miesięcy. Przy czym, jak podkreślono, wizyta u specjalisty jest dopiero pierwszym z etapów leczenia ortodontycznego. Kolejnym etapem w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu u dziecka powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym. Średnio na rozpoczęcie leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym czeka się ponad rok (14,1 miesiąca). Wydłużony czas oczekiwania może zdyskwalifikować z leczenia z użyciem tego aparatu, gdyż jest ono refundowane dzieciom do 12. roku życia.
Dane pochodzą od pacjentów nie NFZ
Milena Kruszewska, prezeska Fundacji Watch Health Care nie pozostawia wątpliwości: – To najgorszy wynik od 2012 roku, od kiedy zbieramy dane.
– Czas oczekiwania w kolejkach w 2012 roku wynosił jeszcze 2,4 miesiąca. Co ważne barometr WHC pokazuje sytuację w ochronie zdrowia widzianą oczami pacjenta, a nie sprawozdawczością Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tymczasem doświadczeniem pacjentów w ostatnim okresie stały się nie tylko kolejki do leczenia, ale również kolejki do rejestracji. To utrudnia nie tylko zarejestrowanie się ale także odwołanie wizyty.
Dzwoniąc pacjenci dowiadują się np., iż mają 21 numer w kolejce do rejestracji. Niestety cierpliwe oczekiwanie przez półtorej godziny i słuchaniu muzyki wcale nie gwarantowało sukcesu. Często gdy już słyszeli, iż są pierwsi/drudzy w kolejce, następowało rozłączenie i cały proces trzeba było zaczynać od nowa.
Jak przedstawiają się nowe dane dotyczące czasu oczekiwania według WHC?
Najdłużej pacjenci czekali na świadczenia w dziedzinach: chirurgia plastyczna – 9,9 mies. (na rekonstrukcję piersi 14 mies.)
- neurochirurgia – 9,1 mies.
- otolaryngologia dziecięca – 8,9 mies.
- Najkrócej zaś trzeba było czekać na świadczenia w dziedzinach:
- radioterapia onkologiczna – 0,5 mies.
- neonatologia – 0,8 mies.
- medycyna paliatywna, chirurgia onkologiczna – 1,1 mies.
Najbardziej wydłużyły się kolejki do świadczeń w dziedzinach:
- geriatria – o 2,5 mies. (kolejka 5,3 mies.)
- endokrynologia – o 2,4 mies. (kolejka 7,6 mies.)
- immunologia – o 2 mies. (kolejka 5,3 mies.)
- otolaryngologia – o 2 mies. (kolejka 8,7 mies.)
- chirurgia ogólna – o 2 mies. (kolejka 3,8 mies.)
- immunologia – o 2 mies. (kolejka 5,3 mies.)
- reumatologia – o 2 mies. (kolejka 6,2 mies.)
Kolejki najbardziej skróciły się zaś w takich dziedzinach jak:
- choroby płuc – o 1,2 mies. (kolejka 1,7 mies.)
- kardiologia dziecięca – 0,9 mies. (kolejka 1,8 mies.)
- stomatologia – o 0,7 mies. (kolejka 6,4 mies.)
- neurochirurgia – o 0,7 mies. (kolejka 9,1 mies.)
Jak komentowała Milena Kruszewska, w niektórych obszarach skrócenie kolejek jest dobrym sygnałem, ale daleko niewspółmiernym do długości czasu oczekiwania, który wręcz wypycha pacjentów do systemu prywatnego.
O tym mówiło się od lat
Na szczególną uwagę decydentów zasługuje geriatria, jak również czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Przedstawiciele Fundacji WHC przywoływali wypowiedzi prowadzących DJ9292 , Dunk High Up Sail Sneakers , Nike AIR PEGASUS 83 PRM - 200 , IetpShops STORE te placówki, którzy przyznawali, iż na wolne miejsca trzeba czekać tak długo, aż umrze któryś z podopiecznych, a kolejki liczą sto i więcej osób.
– Społeczeństwo się starzeje i to coraz szybciej. Już gdy pracowałem w resorcie, mówiono o konieczności wprowadzenia ubezpieczeń pielęgnacyjnych, powstał choćby projekt ustawy – przypominał Krzysztof Łanda.
Czas oczekiwania na wizyty u specjalistów wydłużył się do 4,3 miesiąca
Najdłużej trzeba czekać do angiologa – 13,9 mies., endokrynologa – 12,1 mies. oraz do chirurga naczyniowego – 11,6 mies.
Najkrócej zaś czekamy do pediatry – 0 mies., neonatologa – 0,2 mies., onkologa – 0,4 mies., ginekologa air jordan 11 cherry holiday 2022-położnika – 0,4 mies. i chirurga onkologicznego – 0,6 mies.
Najbardziej wydłużyły się kolejki do:
- angiologa – o 3,6 mies., czas oczekiwania – 13,9 mies.
- otolaryngologa dziecięcego – o 2,9 mies., czas oczekiwania – 4,2 mies.
- neurochirurga – o 2,8 mies., czas oczekiwania – 8,3 mies.
Najbardziej skróciły się kolejki do:
- kardiologa dziecięcego – o 2,7 mies., czas oczekiwania – 2 mies.
- ortodonty – o 1,8 mies., czas oczekiwania – 6,9 mies.
- kardiochirurga – o 1,6 mies., czas oczekiwania – 1,6 mies.
- otolaryngologa – o 1,6 mies., czas oczekiwania – 2,1 mies.
Średni czas oczekiwania na diagnostykę też się wydłużył i wynosi 3,1 miesiąca
Najdłużej pacjenci w ubiegłym roku musieli czekać na:
- biopsję guzków tarczycy – 8,4 mies.
- USG tarczycy – 8,1 mies.
- badanie elektroneurograficzne (ENG) – 6,9 mies.
Najkrócej z kolei pacjenci czekali na:
- cystouretrografię (CUM) – 0,5 mies.
- tomografię komputerową głowy – 0,6 mies.
- biopsję aspiracyjną gruboigłową – 0,7 mies.
- bronchoskopię (endoskopowe badanie dróg oddechowych) – 0,7 mies.
- USG stawów biodrowych – 0,7 mies.
Fundacja sprawdziła też, jak kolejki do specjalistów i badań wpływają na całą ścieżkę pacjenta, który czekając na kolejnych etapach, ostatecznie otrzymuje pomoc po wielu miesiącach, a choćby latach.
Czas od wizyty u lekarza POZ do:
- wymiany zastawki serca – 21,4 mies.
- zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego – 20,7 mies.
- usunięcia żylaków kończyn dolnych – 35,8 mies.
- od wizyty dziecka u stomatologa do rozpoczęcia leczenia aparatem ortodontycznym – 21 mies.
Siedmioletnie dziecko (przypadek fikcyjny), które po raz pierwszy doświadczyło napadu padaczki, po którym trafiło na SOR, i zostało wypisane ze skierowaniem do neurologa prywatnego, w systemie publicznym będzie czekać:
- 2,1 mies. na wizytę u specjalisty,
- 4,6 mies. na EEG głowy
- 0,6 mies. na TK głowy
- 6,1 mies. na wizytę w poradni leczenia padaczki. Cały proces potrwa 13,4 miesiąca.
Jak podkreślał Krzysztof Łanda, kolejki można ominąć, w części lub choćby w całości, finansując świadczenia z własnej kieszeni. W jego ocenie publiczny system wypycha coraz więcej pacjentów do prywatnego, finansując -z pieniędzy publicznych – przede wszystkim zasoby systemu publicznego, w mniejszym stopniu – leczenie. Politycy zaś podejmują dyskusje na temat jakości opieki zdrowotnej, choć głównym problemem systemu jest dostępność świadczeń.
Dane NFZ z Podkarpacia zbieżne z danymi Fundacji
Z portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl wynika, iż do poradni otolaryngologii dziecięcej trzeba czekać od 12 lutego (ul. Zenitowa w Rzeszowie), 30 sierpnia – w KSW nr 2 w Rzeszowie. Do poradni neurochirurgii – od 1 września 2025 w Lubaczowie, 7 kwietnia 2026 roku, w mieleckim szpitalu. Ponad roczny rozrzut czasu przyjęć dotyczy też endokrynologa. Od 4 lutego br., na ul. Zenitowej w Rzeszowie, 8 maja 2026 roku w Kolbuszowej. W przeciągu tego roku, czyli od połowy stycznia (Nisko), do połowy grudnia (Brzozów) można dostać się do reumatologa. Trudniej jest o dostęp do chirurga naczyniowego. Od 10 kwietnia jest dostępny w Gorzycach, od 13. grudnia 2027 roku na ul. Jałowego w Rzeszowie. Trudno na Podkarpaciu zarejestrować się też o kardiochirurga. W jedynej poradni przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie najbliższy termin jest na 6 sierpnia 2025 roku (dane z dnia 14 stycznia 2025).