Dziś 11 listopada, dzień istotny dla każdej Polki i każdego Polaka. To w tym dniu, w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.
W tym roku poznańskie obchody tego wyjątkowego święta odbyły się na Łęgach Dębińskich, w parku im. św. Jana Pawła II. Tłumnie zgromadzili się w nim Wielkopolanie.
– 11 listopada świętujemy niepodległość – dumni z bohaterów i wdzięczni za przebytą drogę kilku pokoleń naszych przodków, walczących o prawo do ojczystego języka, o prawo do ojczystej ziemi, o historię i przyszłość narodu – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
W tym roku obchody zaczęły się z mszą świętą w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze. Oficjalna część uroczystości na Łęgach rozpoczęła się koncertem Orkiestry Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu.
Gospodarzem uroczystości był wojewoda wielkopolski Michal Zieliński oraz marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak. Nie zabrakło również prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Na obchodach pojawili się także kombatanci, przedstawicieli wojska oraz tłumy poznaniaków.
– Pamięć i historia – nierozerwalne wartości – są wryte w polskie serca, choć tyle razy potężne siły próbowały je wyrugować. 11 listopada każdego roku warto się zatrzymać, by kolejna rocznica odzyskania niepodległości nie była tylko dniem wolnym od pracy, patriotyczną grafiką w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, iż to przede wszystkim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o potężnym ładunku emocjonalnym i historycznym – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w trakcie wystąpienia.
Michał Zieliński w swoim przemówieniu podkreślił istotę zwycięskiego powstania wielkopolskiego, bez którego nie byłoby niepodległej Polski. 105. rocznicę tego wydarzenia będziemy obchodzić już niedługo, bo 27 grudnia.
Oficjalna część obchodów święta zakończyła defilada pododdziałów, a także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Patriotyczne śpiewanie u Dominikanów
Ojcowie Dominikanie z okazji święta niepodległości zapraszają na godzinę 19:00 do kościoła na mszę świętą w intencji Niepodległej Rzeczpospolitej. Po mszy świętej w krużgankach kościoła będzie okazja nie tylko do spróbowania rogali świętomarcińskich, ale przede wszystkim do odtańczenia poloneza i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.