W czwartek 8 maja przy Centrum Sportu “Kotwica” w Praszce stanął “Escape truck”, czyli 19-metrowa holenderska ciężarówka, która imituje pomieszczenia, w których przetrzymywane były osoby zmuszane do prostytucji lub niewolniczej pracy. Zwykle ciężarówka odwiedza tylko duże miasta, a jednak dzięki działaniom miejscowego OPS-u wraz z policja polską i holenderską, akcję udało się przeprowadzić w Praszce!
Jak bardzo Praszka została wyróżniona? Dość powiedzieć, iż to jedyna taka akcja w województwie opolskim w tym roku! Podobna akcja rok temu odbyła się we Wrocławiu, Gdańsku i Olkuszu. Jak to się stało, iż “Escape Truck” dotarł do Praszki?
– Udało się namówić polską i holenderską policję, aby przeprowadzić akcję “Escape truck” w Praszce – mówi Leszek Krzyżanowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce. – Dostrzegam bowiem problem, iż w dużych miastach społeczeństwo jest bardziej “wyostrzone” na pewne zagrożenia, a w takich małych miejscowościach jak Praszka, gdzie wszyscy się adekwatnie znamy, społeczeństwo może być lekko uśpione. Chcieliśmy poprzez ten eksperyment uwrażliwić młodych oraz dorosłych na awers tej sprawy, czyli żeby nie paść ofiarą handlu ludźmi albo pracy niewolniczej oraz rewers, żeby potrafić umiejętnie pomóc osobie, która jest w tym procesie. W akcję zostały zaangażowane także inne służby, które rozlokowały swoje stoiska – między innymi lokalna policja, Ośrodek Pomocy Społecznej czy Śląski Oddział Straży Granicznej.
Uczestnicy przechodząc przez kolejne pomieszczenia ciężarówki mogą doświadczyć tragedii, z jaką dotknęły się ofiary handlu ludźmi.
– Skala tego zjawiska jest globalna, ale oczywiście dotyczy też nas, Polaków i różnych grup wiekowych – tłumaczy mł. asp. Marek Kotara, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie. – Najbardziej jednak narażone na niebezpieczeństwo są osoby, które właśnie kończą szkołę średnią i będą chciały być może podejmować pracę za granicą. Wtedy łatwo jest wpaść w pułapkę. o ile bowiem natrafimy na jakieś nietypowe biuro pośrednictwa pracy, które może być przykrywką dla handlarzy ludźmi, to lądujemy często na lotnisku, gdzie odbiera nas osoba, która gdzieś nas zawozi w nieznane miejsce, a wcześniej jeszcze przy tym procederze odbierane są dokumenty – paszport, dowód osobisty czy telefon pod jakimś pretekstem. Takie osoby są dalej przewożone do obozów pracy, a kobiety często lądują w domach publicznych. To straszne zjawisko.
W akcji uczestniczyła głównie młodzież szkolna z okolicznych szkół średnich.
– Jako policja prowadzimy wiele działań edukacyjnych, prewencyjnych, jednak słowny przekaz nie ma aż takiej siły, jak to, czego można doświadczyć, wchodząc do tej ciężarówki, które dokładnie odzwierciedla brudne pokoje, w których panuje nieświeży zapach, walają się butelki po alkoholu czy atrapy narkotyków – wtedy robi to wrażenie. Mamy własne odczucia, widzimy to na własnych oczach. To najlepsza lekcja – ocenia mł. asp. Marek Kotara.
W 2023 r. w Polsce zarejestrowano 1043 ofiary, w tym 11 małoletnich. To czterokrotny wzrost w porównaniu do 2022 r.
Współorganizatorami akcji są: Ośrodek Pomocy Społecznej w Praszce, Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie, komisariat policji w Praszce, policja holenderska, Straż Graniczna, OSP w Praszce, M-GOKIS w Praszce.
Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Praszki Włodzimierz Stochniałek.
Damian Pietruska


























