Talentowo w Nałęczowie. Miasto gościło na scenie wyjątkowych artystów

3 tygodni temu
Zdjęcie: Talentowo w Nałęczowie. Miasto gościło na scenie wyjątkowych artystów


140. wyjątkowych artystów z 12. ośrodków wspierających osoby niepełnosprawne intelektualnie zaprezentowało swoje wokalne i teatralne umiejętności w Nałęczowie. Rozpoczął się „Przystanek Talentowo” czyli VI Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Byliśmy tam z naszym mikrofonem podpatrując między innymi przygotowania do występów – jak się okazało, są czasem bardziej stresujące niż sam pobyt na scenie.

– Jesteśmy z Międzyrzeca Podlaskiego i pracujemy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym – mówi Marta Sobiczewska, nauczyciel logopeda. – Mamy dużo dzieci posługujących się gestem. To jest nasz pierwszy taki większy wyjazd. Mam nadzieję, iż aktorów nie zje stres.

Osoby z niepełnosprawnością też pragną spełniać się artystycznie

– To sprawia satysfakcję, podoba mi się – przyznaje jeden z aktorów Kacper Pąklak. – Kiedy jestem na scenie, czuję wesołość, bo tu jest tak pięknie. Przejechać taki kawał drogi nie jest na marne. To już nie pierwszy występ. Występowałem u mnie w Międzyrzecu. Robimy sobie próby, żebyśmy tutaj doszli. Cieszę się, bo lubię takie podróże. Lubię też występować na scenie.

– Brakowało takiej przestrzeni, gdzie młodzież niepełnosprawna i nie tylko młodzież, ale też ludzie dorośli, mogliby pokazać swój artyzm, swoją wrażliwość, zaprezentować to, co potrafią i w czym czują się dobrze – mówi Mariola Bartoszcze, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble im. Świętego Franciszka z Asyżu. – Stąd też taki pomysł, który jak widać, się przyjął, bo jest już szósta edycja.

– Przede wszystkim to choćby nie jest kwestia tego, iż chcemy się pokazać, tylko chcemy żyć normalnie – wyjaśnia Renata Kruk, wychowawca w internacie i koordynator przedsięwzięcia. – A życie normalnie polega na tym, iż kiedy ktoś robi coś wspaniałego, to wszyscy go podziwiają. I my tutaj robimy coś wspaniałego i chcielibyśmy, żeby społeczność lokalna przyszła i powiedziała: „o, to są artyści”, a nie: „o, to są osoby niepełnosprawne”. Na tym nam bardzo zależy.

Energia artystów budzi podziw wśród publiki

– To jest kolejna edycja wydarzenia pod nazwą „Przystanek Talentowo” – mówi Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa. – Ale też przecież na miejscu w Nałęczowie mamy stale funkcjonujące warsztaty terapii zajęciowej. Jesteśmy otwarci na osoby niepełnosprawne, wspieramy je.

– Powiem szczerze, nie chciałbym oczywiście być źle zrozumiany, ale czasami osobom, które nie doświadczają tego, czego muszą doświadczyć w swoim życiu osoby niepełnosprawne, życzyłbym może choćby pięćdziesięciu procent tej pasji i chęci, którą mają osoby niepełnosprawne. One potrafią naprawdę poderwać się do lotu i starać się to swoje życie układać – zachwala Andrzej Mitruczuk, członek zarządu powiatu puławskiego. – Można tylko pozazdrościć. Patrzę na to zawsze z dużym podziwem.

– Pracuję z wielką radością, z wielką energią, którą dostaję od moich podopiecznych – mówi Darek Tokarzewski, długoletni pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdniku. – Nasz zespół nazywa się „Ach To My”. Z tej grupy wywodzą się soliści, którzy będą dzisiaj śpiewać. Ta praca daje mi wiele radości. Wiele rzeczy może się w życiu przewartościować, kiedy pracuje się z takimi ludźmi. A po jakimś czasie wiele rzeczy można zrozumieć. Mimo tego, iż pracuję na stałe w zespole Vox od prawie 40 lat, to nie wyobrażam sobie, żeby nie wygospodarować czasu w zajęcia z moimi podopiecznymi.

Przegląd miał formę konkursu. Zwycięzcami zostali: grupa „Motyle” ze Świdnika oraz solista Wiktor Sokół.

ŁuG / opr. LisA

Fot. Łukasz Grabczak

Idź do oryginalnego materiału