Tancerze świętowali

11 miesięcy temu

Po niedawnym jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice” swoją dotychczasową działalność podsumowali „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego. Zespół wystąpił w sobotę z okazji 10-lecia działalności artystycznej na jubileuszowym koncercie w szkolnej hali widowiskowo-sportowej w Przygodzicach.

Rozpoczynając tę uroczystość wójt Krzysztof Rasiak zaznaczył, iż jubileusz „Kosynierów” wpisuje się w działalność kulturalną GOK, ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego i obrzędów, zwyczajów ludowych z terenu gminy. „Nie spotkalibyśmy się tutaj, gdyby nie chęci i zaangażowanie wielu ludzi: dzieci i młodzieży, a także ich bliskich, którym na sercu leżą te wartości” – zauważył.

„Kosynierzy” nie tylko pięknie śpiewają, tańczą i wyglądają, ale są zgraną paczką młodych ludzi, którzy potrafią działać zespołowo” – dodaje wójt Krzysztof Rasiak. „W tym właśnie tkwi ich potencjał. Nie bez znaczenia jest to, iż zespół prowadzi zawodowy choreograf tańca ludowego – Agata Niedzielska. Cieszę się, iż przygodzicki GOK jest platformą działań dwóch znakomitych formacji tanecznych, które stanowią trzon naszej gminnej kultury” – mówi wójt.

Zespół powstał latem 2013 r. przy Szkole Podstawowej w Jankowie Przyg. Jednym z jego założycieli jest pracownik Urzędu Gminy Przygodzice, kosynier sprzed lat – Dariusz Piechowiak. Jak wyjaśnia Piechowiak „nazwa zespołu wzięła się od kosy, którą kiedyś żniwowano, ale gdy trzeba było, chłopi używali jej w walce broniąc ojczyzny. Drzewce kos i drewniane ostrza w tej chwili służą jako rekwizyty do występów, motyw skrzyżowanych kos zawarto w logo formacji” – wyjaśnia.

Zarzewiem powołania zespołu były dożynki. w tej chwili Liczy on 40 osób, jest złożony z grupy dziecięcej i młodzieżowej. Skupia dzieci i młodzież z okolicy.
Do działalności „Kosynierów” nawiązuje wydane przed pięcioma laty z okazji 5-lecia opracowanie radnego i regionalisty Krystiana Piaseckiego, w którym autor uwypukla tradycje folklorystyczne Jankowa Przygodzkiego. „Z dostępnych materiałów historycznych wynika, iż grupy tańca ludowego, a co za tym idzie programy oparte na lokalnych tradycjach folklorystycznych, wykonywane były tu od wielu lat. Ich główne nasilenie przypadało na organizację dożynek. Były to amatorskie inicjatywy przygotowywane przez samouków, lokalnych choreografów, a na program składały się tańce narodowe w części także z Wielkopolski, którym towarzyszyła np. wesoła piosenka weselna oraz dożynkowe przyśpiewki. Program dożynkowy, w połączeniu z takimi imprezami jak „Zrywanie kaczora”, „Wchodzenie na maj”, czy przedstawieniami teatralnymi, stanowiły krajobraz życia kulturalnego wsi.”

Kosynierzy tym razem wykonali: Poloneza, Krakowiaka, tańce i przyśpiewki, a także zabawy taneczne z Dąbrówki Wielkopolskiej, suitę tańców lubelskich, tańce i przyśpiewki spiskie, a także Kujawiaka z oberkiem.

Podczas gali w Przygodzicach pokazano m.in. film Marii Kapały „Kosynierzy”.

Koncertowi w hali widowiskowo-sportowej w Przygodzicach towarzyszyła okolicznościowa wystawa zespołowych zdjęć.

Dla „Kosynierów” wystąpił Chór św. Józefa z Jankowa Przygodzkiego i przygodzicka kapela koźlarska pod kierownictwem Romana Gosławskiego. W gronie zaproszonych gości znalazł się m.in. emerytowany kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice” Zygmunt Paszkowski.

Na jubileuszowy występ śpiewaków i tancerzy przyszli ich członkowie rodzin, przyjaciele, znajomi i przedstawiciele władz samorządowych. Były życzenia, gratulacje, podziękowania i kwiaty, ale przede wszystkim dobra zabawa.

W związku z jubileuszem Zarząd Województwa Wielkopolskiego wyróżnił kierowniczkę zespołu Agatę Niedzielską Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, którą w sobotę wręczyła jej radna wojewódzka Marzena Wodzińska.

Niedzielskiej osobiście pogratulowała w Przygodzicach Minister Rodziny i Polityki Społecznej z Ostrowa Wlkp. – Marlena Maląg, która przekazała „Kosynierom” odznakę „Primus in Agendo i Meritis pro Famila”, a wójtowi gminy Przygodzice symboliczny czek na kwotę 5 mln zł na dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych planowanej rozbudowy i przebudowy Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim. Wcześniej o to dofinansowanie wnioskowała gmina.

Sobotniego koncertu „Kosynierów” wysłuchali parlamentarzyści oraz samorządowcy, w tym: sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Andrzej Grzyb, wicestarosta Roman Pacholczyk, prezes PSL w powiecie ostrowskim Dariusz Perz, zastępczyni wójta Lucyna Koczorowska, sekretarz gminy Dariusz Kryś, radni z Przygodzic: Dorota Szmaj i Kornelia Tysiak, radna i sołtys z Ludwikowa Iwona Król, radna z Dębnicy Lucyna Gorzyczka, a także zastępcy przewodniczącej rady gminy Przygodzice: Wiesław Witek i Kazimierz Niziołek, radny z Jankowa Krystian Piasecki, radny z Topoli Wielkiej Narcyz Perz, radny i sołtys z Topoli-Osiedla Andrzej Dobras, sołtyska Dębnicy – Wiesława Zawada, sołtys z Jankowa Przygodzkiego Tomasz Zawada, sołtys z Przygodzic Robert Wnuk. Nie mogło na nim zabraknąć dyrektora GOK Roberta Kaczmarka. Wszyscy oni również włączyli się w obchody jubileuszu, świętując wraz z zespołem.

POLECANE NEWSY
To oni włamywali się do domów
Strażacy jadą alarmowo. Wiemy dlaczego
Nie dojechał na poród żony (ZDJĘCIA)
Rolniczka przez cały czas wybiera ostrowianina
Termin otwarcia ronda na Wrocławskiej
Pieszy przeszedł. Dwa auta uszkodzone
Idź do oryginalnego materiału