Tarnobrzeg, info z 27 tygodnia roku 2025

tarnobrzeg.info 1 tydzień temu

Witajcie kochani w nowym tarnobrzeskim półroczu. Co interesującego wydarzyło się w ostatnim tygodniu? Zapraszam na świeżą tygodniówkę.

Spalarnia – spotkanie inwestora i eksperta z pp. Zychami

Może troszkę uprościłem w tytule, ale tylko troszkę.
Na spotkaniu zorganizowanym przez FCC była dwójka zwolenników budowy spalarni, dwójka przeciwników, kilku przedstawicieli mediów, radny Szwagierczak, a resztę uczestników można policzyć na palcach jednej ręki. Wychodzi zatem, iż zdecydowana większość uczestników spotkania była na nim poniekąd (a pokąd?) służbowo.

Był jeszcze zaproszony przez FCC ekspert, opowiadający się od wielu lat za budowami kolejnych spalarni i nie dostrzegający w ich funkcjonowaniu żadnych zagrożeń, zatem ekspert zdecydowanie nie był symetrystą.

Spodziewałem się wymiany argumentów, ale w kwestii eksperckiej spotkanie wypadło jednostronnie, bo w reakcji na prezentację prelegenta pojawiały się argumenty typu co można znaleźć w Internecie, co jest w notatkach, których nie można akurat odszukać, co mówił profesor, o którym wiemy tyle iż jest z Rzeszowa, albo co mówi sztuczna inteligencja na temat tego czy w Monaco jest spalarnia odpadów czy nie ma. Niezależnie od tego co mówi AI, w Monaco spalarnia jest i rzeczywiście jest między blokami, nieopodal stadionu i morza. Tu info o tej spalarni, jakby ktoś szukał: https://www.sma.mc/fr/nos-activites/usine-de-valorisation

Przeciwnicy budowy spalarni narzekali po spotkaniu na media i ich relacje, co chyba nikogo nie zaskoczyło. Nie umniejszając stowarzyszeniu starań i zasług w walce ze spalarnią, chyba dobrze by było dla samego stowarzyszenia gdyby nikt relacji z tego spotkania nie oglądał. W każdym razie FCC zaprasza na dogrywkę, przy czym zachęca przeciwników spalarni do poszerzenia składu o ich ekspertów i dyskusji twarzą w twarz o konkretach.
Będzie takie spotkanie? Czas pokaże. Albo pokarze. Chętnie bym obejrzał.
Live z NW24 poniżej:

A przy okazji tej inwestycji i nie tylko, polecam dzisiejszy mocny wpis norweskiego_leśnego z forum.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=223647#p223647

Spotkanie w sprawie rewitalizacji parku

Podczas spotkania ustalono m.in.:

  • miejsca w parku, które wymagają instalacji oświetlenia oraz która część zostanie zrealizowana w pierwszym etapie prac budowlanych
  • przygotowanie broszury informacyjnej dla mieszkańców (omówienie projektu)
  • potrzebę konsultacji rozmieszczenia kamer monitoringu ze Strażą Miejską
  • złożenie wniosku do konserwatora zabytków o zgodę na montaż tablic informacyjnych; po wydaniu pozwolenia tablice zostaną niezwłocznie wbudowane
  • terminy akcji promocyjnych – wrzesień 2025 (wstępne propozycje)
  • wstępne kwestie związane z przygotowaniem przetargu na roboty budowlane

Prezydent z promocyjnymi rolkami

Klimatyzacja w przedszkolach

Radny Mariusz Turbacz spytał przy okazji o klimatyzację w szkołach.
Powiem szczerze, iż trochę zdziwił mnie taki pomysł. Z tego co pamiętam, przedszkola działają na urlopie pół na pół, ale szkoły nie działają przez całe wakacje, czyli wtedy gdy jest najcieplej, po prostu są zamknięte. Wrzuciłem komentarz pod rolką co do takiej potrzeby i pytaniem ile dni w roku taka klimatyzacja jest konieczna. Oprócz zamknięcia szkół latem nie można zapominać o wielokrotnie większej niż w przedszkolach ilości sal lekcyjnych (w typowej tysiąclatce około 20 klas + pokój nauczycielski, biblioteka, stołówka). Sporo tego na Tarnobrzeg, koszty montażu duże, podobnie jak koszty użytkowania.

W dyskusję włączył się radny – nauczyciel Adam Rębisz, z wyjaśnieniem, iż klimatyzacja (pytałem o taki rok jak 2025) byłaby używana przez pełne 3 miesiące (maj, czerwiec, wrzesień). Przypominam sobie tegoroczny maj i klimatyzacja by się pewnie przydała, ale z funkcją grzania. Z „pełnych miesięcy” odpada majówka, Boże Ciało i spora część czerwca, bo w ostatnie tygodnie często trudno mówić o pełnym wymiarze zajęć. Klima we wrześniu? Jakie macie doświadczenia?
Nawet nie uwzględniając przyduszenia Tarnobrzega ogólnymi kosztami oświaty, ale uwzględniając spodziewaną termomodernizację, która chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale i przegrzewaniem. Do tego odpowiednie przesłony na okna i gorące zostanie mi maksymalnie kilkanaście dni w roku szkolnym, zresztą, jak zaznaczył radny, „w niektórych klasach”.

Prezydent wspominał dalej w dyskusji, iż temat jest rozważany, również w temacie klimy do grzania. Przypomnę, iż w ramach termomodernizacji z KPO przewidziano w czterech placówkach instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. W takiej sytuacji ograniczone zostaną koszty użytkowania klimatyzacji, niezależnie z jaką funkcją.

Remont TDK

W komentarzach do filmiku zaczęła się dyskusja na niemal najwyższym ze szczebli, bo odmienne zdania co do „pozyskania” środków miał choćby nie obecny prezydent z byłym (to też, ale gdzie indziej), ale obecny prezydent z małżonką byłego. Możliwy jest tylko jeden wyższy szczebel – bezpośrednia dyskusja małżonek, ale chyba wciąż do niej na fejsie nie doszło.

Dyskusja jest o tym, czy jeżeli złożyliśmy wniosek o dofinansowanie inwestycji przy TDK dopiero w roku 2025, to czy środki planowane przy podpisywaniu MOF w roku 2021 roku były już wtedy „pozyskane”, czy zostały „pozyskane” dopiero teraz. Wydaje się, iż dla szarych mieszkańców nie ma to szczególnego znaczenia.

O Czwórmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej w Rzeczypospolitej

Michał Litwin poleca – wspomniano w Rzepie o Tarnobrzegu i naszej wspólnej inicjatywie transportowej. Będą dyskusje małżonek za parę lat kto to pozyskał
https://logistyka.rp.pl/szynowy/art42661221-aglomeracyjny-sukces-kolei

Budżet Obywatelski 2026 – znamy pierwsze projekty

Od Adriana Turka mamy pierwsze potwierdzone informacje o projektach złożonych w ramach BO2026, obydwa dotyczą m.in. budowy parkingów, info poniżej:

Trochę mnie projekty rozbawiły, a to przez niedawno przyjęty na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta SUMP (17 głosów za, 1 wstrzymujący się).
To w końcu uważamy, iż mieszkańcom potrzebne są nowe parkingi, czy też uważamy, iż są szkodliwe, bo trzeba ograniczać korzystanie z samochodów, a korzyści z nowych parkingów są paradoksalnie chwilowe i problem pogłębiają?
Zgadzamy się z przyjętą dopiero co przez Czwórmiasto wizją, czy uznajemy, iż jest nieco oderwana od rzeczywistości?

Pozwolę sobie zacytować fragmenty świeżo przyjętego SUMPu:
… oczekiwania społeczne związane ze wzrostem liczby dostępnych miejsc postojowych, nie rozwiążą problemu dostępności i parkowania w atrakcyjnych lokalizacjach u celów podróży. Celem wdrażania idei zrównoważonej mobilności jest stosowanie przemyślanych kombinacji działań związanych z tym obszarem, zmierzających do zwiększenia rotacji pojazdów, ograniczeń w parkowaniu długoterminowym, uwalnianie przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Skutecznie prowadzona polityka parkingowa może być bardzo dobrym narzędziem służącym ograniczaniu podróży samochodowych.

Po wybudowaniu parkingów dostępność miejsc tymczasowo zwiększa się, co sprawia, iż więcej osób dostrzega możliwość łatwiejszego parkowania i zaczyna częściej korzystać z samochodu. W efekcie rośnie natężenie ruchu, co ponownie prowadzi do problemów z parkowaniem i zamyka cykl. Tego typu mechanizm pokazuje, iż rozbudowa infrastruktury parkingowej nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę, a wręcz go pogłębia, prowadząc do większych zatorów i zatłoczenia ulic. Im więcej przestrzeni przeznacza się dla samochodów, tym więcej ludzi decyduje się z nich korzystać, co skutkuje jeszcze większym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe. Zamiast tego skuteczniejsze mogą być alternatywne strategie, takie jak ograniczanie ruchu samochodowego, rozwój komunikacji zbiorowej, wprowadzanie stref płatnego parkowania czy promowanie transportu aktywnego, na przykład jazdy na rowerze lub chodzenia pieszo.

Trzeba by się na coś zdecydować. Co jest dla nas dobre, co złe. W co wierzymy, a co uchwalamy wspólnie i w porozumieniu, ale bez wiary i przekonania.
O hipokryzji w stosowaniu założeń SUMPu pisałem zresztą ze 2 tygodniówki temu.

Topielec, którego pewnie nie było

Jak tydzień temu wrzuciłem na fejsa Syrenkę nad Jeziorem, z komentarzem, iż wyrzuciły ją fale, to trochę zebrałem iż to nie na miejscu, w sytuacji gdy ktoś utonął, rodzina rozpacza itd. Komentarz zmieniłem na neutralny, chociaż mnie nie raził. Zgodzę się po akcji poszukiwawczej, iż warto dmuchać na zimne i szukać choćby mimo niepewnych przesłanek i wrażeń. Ale nie widzę potrzeby ogłaszania żałoby dopóki nie jest pewne nie tylko czy ktoś stracił życie, ale czy w ogóle zaginął.

A tak dzisiaj było w drodze nad Jezioro

Prezydent Łukasz Nowak informuje przy okazji, iż to był rekordowy weekend, iż mimo to służby dały radę, iż w okresie będzie takich może jeszcze ze 3, a jutro pojawią się szczegółowe statystyki.

Aktualizacja informacji o radach nadzorczych spółek

W poprzedniej tygodniówce pisałem o RN TARR i dyrektorze WORD, a tym razem aktualizacja informacji z innych miejskich spółek.

Wyznacza się Panią Anetę Beatę Woś, Pana Grzegorza Rafała Kozika oraz Pana Pawła Karola Zasadniego jako przedstawicieli Miasta Tarnobrzega na X wspólną kadencję do składu Rady Nadzorczej Spółki Rejon Dróg Miejskich Sp. z o. o. z siedzibą w Tarnobrzegu.

Wyznacza się Panią Jolantę Annę Majchrzak, Panią Magdalenę Harnik oraz Panią Patrycję Paulę Pacholarz jako przedstawicieli Miasta Tarnobrzega na X wspólną kadencję do składu Rady Nadzorczej Spółki Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o. o. z siedzibą w Tarnobrzegu.

Wyznacza się Pana Piotra Dziedzica oraz Panią Annę Krystynę Wach jako przedstawicieli Miasta Tarnobrzega na XII wspólną kadencję do składu Rady Nadzorczej Spółki Wydawnictwo Samorządowe Sp. z o. o. z siedzibą w Tarnobrzegu.

Szpital chwali się porodami – jest czym!

Kilkanaście dzieciaków na oddziale robi wrażenie. Coś szczególnego działo się 9 miesięcy temu? Szkoda, iż nie mamy innych statystyk, tzn. ile z tych dzieci to młodzi Tarnobrzeżanie. Trochę mnie poniosło początkowo z interpretacją, ale zostałem sprowadzony na ziemię. Wpis rzeczywiście nie wskazuje na kilkanaście porodów dziennie, a na jednoczesną obecność tylu dzieciaczków na porodówce. A kto może: do roboty!

Rondo na Przywiślu

Świeży asfalt na rondzie na Przywiślu. Rutynowa, ale i długo oczekiwana naprawa.

Zmiany w organizacji ruchu na placu Tysiąclecia w Tarnobrzegu

Potańcówka

Lasowiackie Chłopki

Czasem mam wrażenie, iż przesadzamy ze spinaniem na sztywno Tarnobrzega z Lasowiakami, tak jakbyśmy nie mieli w Dzikowie i Tarnobrzegu „swojego” dworu i hrabiego. A co hrabskie, to przecież ni królewskie, ni lasowskie. To co nam zostało wyjątkowego i najwybitniejszego z lokalnej kultury chłopskiej, czyli „Pamiętniki Włościanina” Jana Słomki, to przecież nie dzieło lasowiackie, bo jaki Lasowiak z Dzikowiaka?

Ale niezależnie od prób wtórnego zlasowiaczczenia lokalnego dziedzictwa ludowego, program Festiwalu Kultury Lasowiackiej wygląda atrakcyjnie, szczególnie spotkanie z autorką „Chłopek” Joanną Kuciel-Frydryszak. Szacun!

„Lasowiackie chłopki”, czyli Festiwal Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu

Trzy powody żeby odwiedzić Tarnobrzeg

Wywiad z Blindfolded
M.in. o tarnobrzeskiej scenie metalowej

Piramide kończy działalność

I to też o tarnobrzeskiej scenie metalowej

To z ostatnim piramidalnym pożegnaniem przypomnienie ostatniego materiału z kanału:

Kawa? Jasne!

Poproszę. Kawę zawsze chętnie przyjmę.

Idź do oryginalnego materiału